Снимка: БГНЕС

Ще има ли ефект от мярката 60/40 след прецизирането ѝ?

"Надявам се да има, защото докато правителството и бизнесът си прехвърлят топката кой да плаща повече и кой да плаща по-малко в "Бюрото по труда" всеки ден все повече и повече хора се регистрират като безработни и чакат своето обезщетение. Коефициентът на безработица беше 8% към петък, днес вече е може би към 8% и половина. Малко над 40 000 души са се регистрирали за последния един месец", посочи икономистът от КНСБ Любомир Костов за "Денят ON AIR".

"Само за справка, България е страната в Европа, която отделя най-малко средства от БВП за борба с икономическите и социалните последици от пандемията", добави той.

Това е добър първоначален пакет, който трябва да се обогати, трябва да се насочи към хората, към обикновените граждани, към работещите, тъй като те са хората, които движат икономиката, отбеляза той относно мярката 60/40.

"Според нашите оценки прогнозите на Министерството на финансите няма да се сбъднат. Те казаха, че с 2% ще порасне безработицата тази година, тя е пораснала с малко над 2% вече към първите дни на четвъртия месец", каза още Костов.

Според нашите оценки към края на годината безработните в България ще стигнат нивата от кризата 2008 г. Рискуваме да изпаднем и в ситуация, в която безработицата да бъде повече, подчерта гостът.

"Защо е важно какво е прогнозата на правителството: те казват, че с 2% ще се повиши безработицата. Сега някой ще си каже какво толкова, министърът на финансите не е познал в своята прогноза. На база тази прогноза се актуализира бюджетът в НОИ и на база тази прогноза се добавят средства във фонд "Безработица". Рискуваме в края на годината, ако прогнозата за безработица не се изпълни, а тя видимо няма да се изпълни, парите да не стигнат за всички хора, които има право на обезщетение", обясни икономистът от КНСБ за Bulgaria ON AIR.

В момента са благоприятни условията за кредит, допълни той.

Ние предлагаме, на първо място, да се вдигне минималното обезщетение за безработица. 9 лв. сумарно за 21 работни дни малко под 200 лв. В страна-членка на ЕС, макар и най-ниските доходи, това е безумие. В момент на криза ще усетим негативните последици от това нещо. Поне да достигне нивата на 60% от минималната работна заплата, коментира още Костов.

За тези, които нямат достъп до обезщетение, предложението е за целеви ваучери за храна, които да бъдат в размер на 60% от минималната работна заплата.

"Да могат да се възползват поне в ситуацията на извънредно положение с някакви минимални равнища на доходи", смята икономистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase