Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Работата на тези, които се сблъскват със заразната коронавирусна инфекция от "първа линия" е от огромно значение. Важността на тяхната работа е неоспорима и затова за тяхното обезпечаване бяха направени стъпки -  медицинско оборудване с маски и защитни облекла, както и допълнителни премии от 1000 лв.

И все пак близо 8000 души не са включени в държавните разпоредби. Това са т. нар. спешни медици. Те не са хванати в обхвата на здравните мерки, въпреки всекидневните срещи със заразата.

"Искам да ме разберете правилно - ние не се страхуваме за живота си. Ние сме свикнали да работим с инфекциозни заболявания. Ние се страхуваме да не занесем вируса в дома си, да не заразим пациентите", каза председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева.

"Считам, че е редно все пак да се помисли да бъдем тествани поне след контакти, а не в края на карантинирането, за да видят дали сме годни за работа", обясни тя за "България сутрин".
Oще по темата


Според д-р Кателиева симптоматиката на Ковид-19 е много разнообразна. Затова са необходими бързи тестове.

"По принцип, бързите тестове се използват в цял свят точно от структурите на спешна медицинска помощ като ориентировъчни. Това не са тестове, за които ще може да се прави отчет на Щаба за реалната заболеваемост. Важното е да бъдат открити пациентите, които са наистина болни. И дори да не сме 100% сигурни в теста, със съответна симптоматика ще ни бъде много по-лесно тези хора да ги хоспитализираме и да ги насочим към правилното място", отбеляза още д-р Кателиева.

Толкова малко трябва, за да бъдем сигурни и спокойни. Просто след контакт с такъв пациент, независимо дали сме били със защитно облекло или не, да бъдем тествани, категорична бе тя.

Д-р Кателиева.обясни, че за да бъдат защитени, трябва да носят водонепромокаеми гащеризони и престилки.

"Част от колегите ни са с наметала от резерва на химически войски, които са пригодени за борба с химически оръжия, но едва ли са подходящи за този случай. Имам колеги, които твърдят, че се налага да си купуват дъждобрани поради недостиг", коментира тя за Bulgaria ON AIR.

"20% нямат очила. Знаете, че вирусът постъпва през конюнктивата. 44% твърдят, че нямат гащеризони и престилки. 68% въобще не знаят, че трябва да имат щитове, а щитът е задължителен при този род инфекции", допълни д-р Кателиева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

ами сега

преди 4 години

,,Лошите руснаци"помагат на ,,добрите американци",на италианците .Сега да ви помогнат американците,както каза,,умника"Шаламанов и ПлЮвналиев,,Русия ни е враг номер едно".Език мой,враг мой! Хора без разум и грам дипломация,слуги на дявола.

13

до 18

преди 4 години

Другото лекарство чиито ефект са открили в Русия е Калетра, американците също го изпалзват, но незнам дали за нашите е тайна все още

12

До 15

преди 4 години

БЦЖ се вижда че си е свършила работата по същество и като общ имунитет в целия соц лагер. Защо? Никой не може да каже. Установява се емпирично. По същия начин никой не може да каже защо точно това маларийно лекарство хлороким действа. Както и адивир и наименованията му. Също и защо 50 г венозно витамин Ц действа. И не само това. В Москва са открили ефект от друго лекарство и то действа.То всяка наука се движи от емпирични резултати. Всичко е случайно.

fallback