Снимка: архив, Булфото
fallback

Само през последната година инсулти удариха 11 000 души, а инфаркти покосиха 10 000 нашенци. В последните няколко години имаме категорични данни за увеличаване на тези състояния и смъртността от тях. Това съобщи професор Иво Петров, председател на Българското дружество по ендоваскуларна терапия, по време на Международния конгрес по ендоваскуларна терапия, който се проведе през уикенда.

"Инсултите са малко повече, това е някаква българска специфична особеност. В Европа е точно обратното. Обикновено инфарктите са малко повече от инсултите, но вероятно става въпрос за начин на живот и липса на профилактика, отбеляза проф. Петров.

По думите му, откакто България се включи в европейската инициатива "Стент за живот", за последните 5 години вътреболничната смъртност от остър миокарден инфаркт е намаляла три пъти.

Въпреки това обаче България остава една от страните – лидери по висок процент на смъртност от сърдечносъдови заболявания. По думите на проф. Иво Петров висока е смъртността от тях и в САЩ.

Профилактиката, ранното диагностициране и лечението на сърдечносъдовите заболявания трябва да бъде мисия не само на лекарите и на лекарското съсловие, но и също така и на институциите и на държавата, посочи специалистът.

Недоспиването може да увеличи риска от инфаркт, инсулт и други сърдечни и мозъчни увреждания. Това пък показва  широкомащабно световно проучване.

В рамките на 10-годишното изследване били регистрирани малко повече от 130 000 инфаркта, инсулта, сърдечни или мозъчни увреждания. В сравнение с хората, които нямат симптоми на безсъние, сблъскалите се с този проблем участници в проучването били с 18 процента по-голям риск да бъдат засегнати от въпросните увреждания.

Мозъчният инсулт е социално значимо и широко разпространено остро и спешно състояние. В света всеки 7-и човек е засегнат от него. Напредъкът в медицината и неврологията позволяват голяма част от тях да бъдат лекувани успешно, като след такъв инцидент хората се възстановяват и могат да се възвърнат към нормалния си начин на живот.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

126

до варненката

преди 4 години

Ами госпожо,то при соца трудно хладилник купувахме та камо ли климатик!Тогава и режим на тока имаше,та това телевизори,хладилници перални,фризери,съдомиални ни бяха непознати или трудно достъпни за купуване.!А против вибрациите на климатиците много добър ефект има постаянето на гумени тампони отгоре и отдолу на стойката-по 50 стотинки са парчето-общо 4 лева и те намаляват значително вибрациите.Н моят климатик ги поставих през 2007-*** година и досега вършат работа прекрасно!

125

Гражданка от Варна

преди 4 години

Не ми се живее повече в тази държава-как спите и живеете от УЖАСНИТЕ ВИБРАЦИИ НА КЛИМАТИЦИТЕ, закачени по блоковете кой където си иска. Сменям трето жилище заради това и СПАСЕНИЕ НЯМА! По соца нямаше такива неща, няма и глоби, просто не знам!Спасението е на село, в къща, но имам още ученик, който не може да пътува.Как няма да се увеличават, като всяка сутрин се будя с главоболие и недоспала?

124

Анонимен

преди 4 години

Да умират, и без това няма полза от тях.

fallback