Снимка: архив, Булфото

30 огнища на африканска чума тип домашна свиня са установени до момента на територията на страната, като те са основно в Северна България. Шест от тях са в промишеми свинекомплекси, заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева

Още по темата

Повечето нови случаи на вируса от последните дни са при дивата свиня, те са общо 33, обясни Танева.

По повод проверката, назначена от главния прокурор в Агенцията по безопасност на храните, Танева заяви, че беспорно ще има кадрови и организационни промени, но те не могат да се осъществят в пика на заразата, заради нуждата хора на терен.

По думите й от 2007 г. 12 държави членки на ЕС са с такива установени случаи и все още няма страна от тях, която да е излязла от списъка с този вирус. 12 години африканската чума не е изкоренена от стопанствата в Европа, категорична е Танева.

„Всичко, което е оставено да се произвежда, е само и единствено при условията на мерки за биосигурност. Това е целта, която ние имаме и трябва да постигнем, ако искаме да имаме местно производство. Трябва да бъдат изградени мерки за биосигурност и регистрации на тези стопанства - не е толкова трудно, нито толкова скъпо. Оттам насетне рискът от разпространение, от зарязване, поражения и икономически загуби силно намалява“, обясни Танева.

Тя подчерта, че ще предоставят финансов стимул в размер на 300 лв. на хората, помогнали за борбата с чумата и са усвоили месото. Включително и в точки, в които има протести, има усвояване на месото в личните стопанства до 75%.

„Догодина всичко ще може да се репопулира в условията на мерки за биосигурност“, допълни министърът пред БНТ.

Тя посочи, че при личните стопанства в рисковите 3-километрови зони, месото е загробено според изискването. По думите ѝ те нямат мерки за биосигурност и на практика представляват вектор за разпространение на този вирус.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase