Източник: Вила Ямбол

За поредна година най-дългият ден от годината 21 юни беше отбелязан от стотици хора в археологическия резерват "Тракийски и античен град Кабиле" с възстановка на мистични тракийски ритуали. Организатори на събитието са община Ямбол и Регионалния исторически музей – Ямбол, а със свое вино, кръстено на античния град Kabile, се включи и "Вила Ямбол".

"Когато първият слънчев лъч е преминавал през скалния улей и е огрявал образа на богинята Кибела, изсечен в скалата, древните траки са разбирали, че е дошъл най-дългият ден. Ето защо, това е място, което съчетава култа към Великата богиня-майка Кибела и към слънцето, с все по-нарастващото желание на хората да почерпят от древните знания и опит", коментираха инициаторите на събитието.

Желаещите да се заредят с тази енергия и да наблюдават възстановката на древните тракийски обичаи се увеличават всяка година. Именно по време на лятното слънцестоене на 21 юни образът на богинята Кибела, яхнала лъв, се огрява от слънчевите лъчи, а камъните започват да сменят цветовете си.

На Зайчи връх е била експедиция, която е замервала с уреди както магнитното поле на светилището, така и състоянието на хората, които са се качили на него преди и след престой от няколко часа. Оказва се, че магнитното поле на Зайчи връх и самото светилище е 7 пъти по-силно в сравнение с нормалното за планетата. Медицинските показатели на присъстващите на експеримента се подобрили значително.

Тракийски ритуали оживяха в най-дългия ден от годината в древното селище Кабиле

Едноименната марка вина Kabile носи името на античния град в знак на почит към традициите на региона като винопроизводител. Затова на етикета на бутилките е изобразена именно богинята-майка Кибела - закрилница на земите и лозята, първородна сила зад всяко вино.

"Вдъхновени от културното наследство на траките и историята на тяхната богиня-майка,  решихме да създадем вино, посветено на традицията и обичаите. Така се появи Kabile - едно хилядолетно наследство, запечатано в бутилка", допълниха от винарната. Екипът вярва, че вдъхновението от Кибела и древната тракийска история са важни за успехите на марката по света и у нас.

Само от началото на тази година серията вина Kabile спечелиха общо 20 медала на световни конкурси. Седем от отличията са от престижния Vinalies Internationales 2019 във Франция. На пътуващия международен конкурс Mondial de Bruxelles наградите са четири – две златни за Kabile Мерло Резерва и Kabile Каберне Совиньон Резерва и два сребърни отново за вината в тази серия.  На Los Angeles International Wine Awards най-старата изба в Южна България спечели общо осем приза за вината Kabile, от които три златни – за Kabile Шардоне, за Kabile Мерло Резерва и за Kabile Мавруд и Каберне. От International Wine Challenge 2019 серията спечели едно бронзово отличие за червеното Kabile Мерло и Каберне Совиньон.

Най-ранните писмени сведения за производство на вино от траките са от Омир. Те подчертават, че за разлика от елините, траките не разреждат виното с вода. За траките виното било нещо божествено, неизменна част от техните магични ритуали, питието, което ги доближавало до Бога. В целия древен свят се е пиело вино, но тракийското се е смятало за особено качествено.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase