Снимка: БТА
fallback

В началото на летния сезон потребители алармират за фалшиви слънцезащитни продукти на пазара. Според сигналите, става въпрос за кремове и спрейове, които водят до зачервяване и прегаряне на кожата. Сред потърпевшите майки е и Ива Пламенова. Един от последните плажове с дъщеря й завършва неприятно, именно след намазване със слънцезащитен крем.

"Започна зачервяване, сърбеж и раздразнение върху участъци от кожата. Наложи се веднага да го отмием и да потърсим педиатър. Няма как да не се притесня", разказва жената пред Нова тв.

На пръв поглед продуктът по нищо не подсказвал, че е некачествен. Според европейската категоризация продуктите на пазара са с фактор от 6 до 50 – съответно при ниска и при много висока степен на защита.  Върху опаковките на всеки продукт са изписани и вредните лъчи, от които продуктът ни пази – UVA, UVB и UVC.  Кой продукт е фалшив и кой не обаче е трудно да се прецени, тъй като това може да се провери само в лаборатория. А тестовете са скъпи.

"Започват от 5000 евро за проба. В Западна Европа потребителските организации изпитват много голяма част от тези продукти, някои от които се срещат и в България - с цени от 30 лв. и нагоре. За жалост, слънцезащитните продукти не могат да се проверяват на принципа проба и грешка. Това не е ресторант да опитате една салата и да не се върнете след това,  защото не ви е харесала”, обяснява Богомил Николов от "Активни потребители".

Експерти уточняват, че сред най-големите заблуди на пазара са рекламирани продукт, обещаващи натурална защита. По думите на фармацевта Антон Вълев, до този момент не са открити естествени продукти с ефективна слънцезащитна грижа.

"По-скоро са с ефект – намаляване на възпалението след облъчването от слънцето. Много често на българския пазар се промъкват продукти с компоненти, забранени на територията на ЕС, основно през нерегламентиран внос от държави извън ЕС”,  коментира още Вълев и допълни, че сред другите заблуди стои обещанието за  водоустойчивост на продуктите.

"Има вече разработени продукти, които можем да наречем водоустойчиви, но те са изключително малко и трябва да внимавате дали пише, че е устойчив на вода или близка до това фраза”, уточни още специалистът.

Според него, дори кремът да е водоустойчив,  за да се постигне максимална защита трябва човек да се маже обилно поне през два часа. И още – да следим срока на годност, тъй като след като изтече - ефектът е нулев. Важно е и как съхраняваме крема, с който се мажем.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

безотточно мжри

преди 4 години

не море а блато

18

сметки без кръчмар

преди 4 години

До Чичо МиткоМного рано го ос.а.а туй Мерно море! Забравиха,че средиземно морието е по-наблизо!Откакто границите ни са отворени на юг, нашето море пит пари не струва - блато!

17

Чичо Митко

преди 4 години

До 14 Щом не ти трябват тези неща, вече си си пpъднал в гащите, опрсзнил си ги. Стой си вкъщи и гледай конгреси на БСП.

fallback