Архив: Булфото
fallback

Огромна част от реколтата от череши, праскови, сливи и кайсии в страната е поразена от слана заради меката и топла зима и рязкото застудяване в края на март – началото на април.

Първоначалните прогнози за загубите са около 70%, съобщи пред БНР производителят на плодове и експерт в овощарството Красимир Кумчев. Още преди 10 дни той алармира, че положението с измръзването и осланяването на овощните градини е бедствено.

Oще по темата

"Възможно е този процент, ако оттук насетне няма осланяване, да се коригира малко надолу. При всички случаи обаче щетите ще бъдат над 50%, което си е един провал за плодовата реколта тази година, специално за костилковите овощни видове. Семковите, поради това, че цъфтят по-късно, засега увреждане и осланяване при тях няма“, каза той.

Кумчев обясни, че това е реален риск на пазара да има малко български плодове.

"Никога една лоша реколта и една висока цена на плодове или зеленчуци не може да компенсира загубите на стопаните“, категоричен е той.

Напливът на земеделските производители към застраховане не е голям, отбеляза още Кумчев. Според него причината не е в това, че хората не искат, а е в това, което се налага от застрахователите като условия за застраховки. По думите му застрахователите не са коректни. Ако имаше баланс на интересите, нещата нямаше да изглеждат по този начин, подчерта той и добави мнението си: "За да се решат тези проблеми, би трябвало да се създаде държавна застрахователна компания само за земеделие“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

:)

преди 5 години

Как пък преди 30 години "нямаше" нито слани,нито застудявания,а череши, праскови, сливи и кайсии и всякаква земеделска продукция родна и вкусна -БОЛ.

29

Анонимен

преди 5 години

Миналата година черешите бяха с цена 5-8 лева за КИЛОГРАМ в края на май,началото на юни.А до края на същатия месец цената падна под 4 лева до 2,но въпреки това купувачите бяха единици и голяма част от реколтата отиде на ***.Тази година от рано започнаха с преструвките за реколтата.Очаквайте цени от 10-12 лева за кило.Тия така и не разбраха че цената трябва да нараства с времето и с намаляване количеството на стоката а не обратното,при много стока,висока цена.

28

Анонимен

преди 5 години

При много реколта няма работници при малко реколта няма купувачи ето затова се слуша ес кои колко да произвежда

fallback