Архив: Булфото

Местните общности трябва да имат водещата роля при взимането на решения за управлението на мрежата "Натура" на територията на съответния район. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов при представянето на промените в Закона за биологичното разнообразие, които предстои да бъдат внесени в Министерския съвет.

Той отбеляза, че ще има силна децентрализация при взимането на решения за управлението на тези мерки на "Натура". Извън националните органи, които се създават, се дава водеща роля на регионални органи за управление, в които участват местните власти, собствениците на земи в района, местните браншови работодателски и синдикални организации, регистрираните в района неправителствени организации, каза той. Тези местни органи ще се ръководят от съответната Регионална инспекция по околна среда и води /РИОСВ/.

Димов каза, че изработването и съгласуването на този законопроект, който засяга управлението на мрежата "Натура 2000", е отнело повече от три години.

Акцент в промените е въвеждането на изисквания за разработването на териториалните планове за управлението на зоната "Натура". След приемането на законопроекта те стават задължителни, а философията им е да се дава приоритет на активните мерки пред забраните, пише БТА.

Министърът посочи, че с това отговарят и на една от критиките на ЕС, че само чрез забрани не може да бъде постигнато добро състояние на различните хабитати и местообитания.

Има огромно количество зони по „Натура“, които не могат да бъдат там и промените в Закона за биологичното разнообразие дава възможност грешките да бъдат поправени, каза още министърът.

"Данните, по които са направени, са непроверени. Факт е, че тези грешки са правени преди повече от 12 години и е много трудно да бъдат изправени в момента и този закон дава и тази възможности“, каза още министърът.

На въпрос колко са местностите, които са в "Натура“, а не трябва да са там, Димов обясни, че 34,8% от територията на страната е обхваната в тази мрежа. „Колко процента от тези са попаднали погрешка, не мога да кажа. Това е изключително сложна информация. Когато има възможност след приемането на този закон да имаме достоверна и проверена информация ще даде шанс на всичко, което е проверено, да бъде коригирано“, уточни Димов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase