Снимка: архив, Bulphoto
fallback

Голяма част от реколтата от ябълки, круши, сливи и череши в страната е унищожена заради множеството слани и студовете.

Особено сериозно е положението в Североизточна България, където са засегнати над 5 000 дка с ябълки, круши и сливи, обясни  Чавдар Маринов, председател на Българската асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци.

Oще по темата

Между 30 и 80% са пострадалите от сланите насаждения с праскови, нектарини, кайсии и череши в Сливенска област, обясняват пред "Труд" предприемачи. Най-засегнати са градините по поречието на река Тунджа, където има до 100% измръзване на плода, уточни той. И допълни, че поражения има и върху черешите.

Застраховките, които се предлагат, са по 50 лв. на декар и то само за слани, поразили плода, но не и цвета на дърветата. Те се сключват само след 22 април на съответната година, т.е. във времето, когато няма слани и замръзвания, обясни Маринов.

Всички браншови асоциации в сектора предупреждават за настъпилата криза, но адекватни мерки от страна на министерството на земеделието не са предприети, посочи председателят на асоциацията. Затова от бранша настояват за спешно свикване на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство.

В същото време стотици тонове български ябълки залежават в складовете, защото големите търговски вериги отказват да ги купуват. Става въпрос за над 800 тона ябълки, а отговорът, който получаваме е – вносните са по-евтини, обясни Маринов. По думите му пазарът в момента е залят с ябълки от Полша, които влизат у нас по 0,60 лв. за кг. пакетирани, а за българските искат по 0,75 лв. за кг.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

тони

преди 5 години

До На Иван брат муНе,бъркаш.Не ги отглеждат по евтини,а субсидиите за доста по големи сравнение с нашите.И какво се получава-поляка не му дреме на колко ще ги продаде,защото е взел доста пари от програмите.Тук е разликата-държавна политика.

36

тони

преди 5 години

До АнонименЕла ,виж.По скъпа череша от 1,5 лв.в пика на черешите,НЯМА.Говоря за времето около 20-25 юни.

35

1

преди 5 години

Тези земеделци с коли по 100К и нагоре са само едрите! За дребния и среден земеделски производител нещата са далеч от това, което ви е набито като представа. На чуждите земеделци или данъците и таксите им са по-ниски (Турция, С. Македония) или субсидиите им са по-високи и затова и по-ниската цена. Като цяло пак някъде държавната политика куца. Имаме много по-големи възможности и за зеленчукопроизводство и за животновъдство. То да си помисли човек, че държавната политика е такава - не зем., а IT

fallback