Снимка: pexels.com
fallback

Днес, 31 март, в 3.00 ч. след полунощ трябваше да преместим стрелките на часовниците си с час напред. Така преминахме към лятното часово време, което ще продължи до 26 октомври, когато пак ще върнем стрелките на часовниците и ще се пригодим за зимното часово време.

Това ще е последният път, когато местим стрелките. За първи път в България се въвежда лятно часово време през 1979 г., а в Европа това става през 1916 г. Смяната на зимното с лятно часово време е започнала преди 100 години, за да се пести електроенергия и енергоносители, но и да се използва повече светлата част на деня.
 
Лятното часово време дава възможност да оползотворим по-добре дневната светлина, защото се получава съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище, предаде "Монитор".
 
В последните години дебатът за местенето на стрелките е на дневен ред и в Европейския парламент (ЕП). Само преди дни евродепутатите подкрепиха предложението на Европейската комисия смяната на часовото време да бъде прекратена, като дадоха време на държавите членки да се синхронизират до 2021 г., а не както комисията първоначално предложи това да стане през 2019-а.

До 1 април 2020 г. страните членки трябва да уведомят Еврокомисията кое време избират - лятното или стандартното, популярно като зимно часово време. ЕК си запазва правото,  ако има проблеми и държавите не са успели да се синхронизират, директивата да бъде отложена или отменена.
 
Ако дадена страна избере лятното часово време, това означава, че последно ще сменя стрелките през март 2021 г. А ако се избере зимното, означава, че стрелките ще се местят за последно през октомври с.г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Емо

преди 5 години

Това е олицетворение на човешката простотия. само г.лупак може да си мисли, че с административна мярка може да удължи деня, за сметка на недоспиването и разстройването на човешкия организъм. Но лятното време е предпочитано от ***, който отива на работа към 10, тръгва си 16-16.30, после до посреднощ използва дневната светлина по най-удачния начин - в кръчмата

29

Злобен

преди 5 години

НЯМА ЛЯТНО НЯМА ЗИМНО. ВРЕМЕТО Е САМО ЕДНО АСТРОНОМИЧЕСКОТО , РЕАЛНОТО ИЛИ ТАКА НАРЕЧЕНОТО ЗИМНО ЧАСОВО ВРЕМЕ. ПОЛОЖЕНИЕТО НА ЗЕМЯТА СПРЯМО СЛЪНЦЕТО ОПРЕДЕЛЯ ЧАСА. КОГО ЛЪЖЕМ, СЛЪНЦЕТО, ЗЕМЯТА, ЖИВОТНИТЕ ЛЪЖЕМ САМО СЕБЕ СИ. МОЖЕМ ЛИ ДА НАКАРАМЕ ПЕТЕЛА ДА ПЕЕ ИДИН ЧАС ПО-РАНО. СМЕШНИ РАБОТИ ОТ ХИЛЯДОЛЕТИЯ ТУК ПО ТЕЗИ ГЕОГРАВСКИ ШИРИНИ ГЕНЕТИЧНО НИ Е ЗАЛОЖЕНО АСТРОНОМИЧЕСКОТО, РЕАЛНОТО ЧАСОВО ВРЕМЕ. ГОСПОДА МИНИСТРИ НЕ ВЛИЗАЙТЕ в ИСТОРИЯТА С ГЛУПАВО РЕШЕНИЕ. ВЪРНЕТЕ АСТРОНОМИЧЕСКОТО РЕАЛНОТО ВРЕМЕ

28

Колю Джамбаза

преди 5 години

Спрете с овехтели изрази като "преместваме стрелките" и "живакът удари".. Това са остарели неща като телефона с шайба.

fallback