Снимка: архив, Булфото

Фармацевти от Благоевград се опасяват, че аптеките у нас може да нямат възможност да продават лекарства. Причината била в нови изисквания, непосилни за спазване от много аптеки.

На 9 февруари влиза в сила нова наредба, която важи за всички държави в Европейския съюз. Според нея всички аптеки трябва да имат специален софтуер, в който да отразяват продажбите си. Това би трябвало да гарантира, че фалшиви лекарства на пазара няма да има. За някои аптеки обаче разходите за този софтуер се оказват сериозен проблем.

Много аптеки у нас не са готови за системата за разпознаване на фалшиви лекарства. Недоволни от промените преди дни написаха писмо до Министерството на здравеопазването.

"От нас се изисква да оборудваме аптеките си със специални четци. Тези софтуери са много скъпи. Освен това има една система, която ще бъде включена от 12 февруари. Това е системата за докладване на липсващи лекарства към Изпълнителната агенция по лекарства", каза пред Нова тв председателят на фармацевтичната колегия в Благоевград Константин Качулев. Той допълни, че средният разход за аптеките по въвеждането на този нов софтуер ще бъде около 2000 лв.

Хората също така смятат, че новият софтуер ще създаде и проблем с кадрите, тъй като на много места фармацевтите са по-възрастни хора и няма да могат да работят с компютъра. Те настояват прилагането на самия регламент да се удължи и в наредбата от Министерството, наказанията да не се прилагат, докато фармацевтите се обучат да работят със системата в рамките на две години.

От Здравното министерство обясниха, че срокът до 9 февруари все пак ще бъде удължен и аптеките ще разполагат с 6-месечен преходен период, за да се справят с новата европейска наредба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase