Снимка: МВР
fallback

Бедни баби, които взимат минималната пенсия в страната, която чак от другата година ще стане 220 лева, са хвърлили 30 хил. месечни възнаграждения през балкона, показва статистиката на МВР.

Жените, които са около 90% от измамените само за година, са наброили над 6 млн. лева на телефонни измамници.

Рекордът по бройка измамени държи София със 120 преметнати жени, по изхвърлени суми обаче рекордьор са областните дирекции в най-бедния регион в страната – Северозападна България. Там са дадени една трета от сумите за година.

Oще по темата

Най-често жертви на този тип измами стават хора на възраст между 71 и 80 години. 93% от мошениците пък са мъже на възраст между 18 и 35 години.

Жените са включени в бандите основно като помощнички и основната им роля е да реват по телефона и да се правят на жертви, близки на потенциалните измамени.

"Не случайно мошениците избират по-бедните региони. Там са сигурни, че хората колкото и да имат, ще ги дадат. Бройката на измамените там не е по-голяма, но пък хората са склонни да дадат и последния си лев. Дали това идва от трудността с работа със съвременните устройства за комуникация, или просто от наивността на хората, ние не знаем. Само знаем, че отчитаме ръст в разкриваемостта. През миналата година тя е била 9%, докато през тази надхвърля 16 на сто. Това обаче не спасява хората, тъй като и опитите скачат и стават все повече. Една група може да завърти до 1000 обаждания за ден. От тези 1000 души, все няколко ще се вържат на думите им и ще си дадат парите", обясниха пред "Мнитор" от "Национална полиция".

От там предоставиха и данни за измамите по градове. От началото на годината само по сюжета "полицейска акция" са изгорели близо 600 души в страната, които са били подведени, че помагат на органите на реда.

Измамниците най-често правели реализации, понякога дори и за по 1000 лева в София, където преметнатите са 120, следва Пловдив с 55 удара, Варна с 52, Разград с 39, Сливен с 38 и Търговище с 37.

"Статистиката показва, че най-много като брой са в големите градове. Като обща печалба обаче парите са най-много в малките населени места. Е, за последните месеци цифрите малко се обърнаха, тъй като в София само за известно време възрастен мъж даде 600 хил. евро на измамници, а друга жена пък наброи същата сума, но в левове, с което статистиката претърпя обрат с над 1,6 млн. лева. Подобни удари обаче са единични и се надяваме да няма повече хора, които така да се доверяват. Паралелно с това работим по разкриването на мошениците", обясниха разследващите от СДВР.

От там дават за пример и данните от прокуратурата, според които двойно е нараснал броят на предадените на съд телефони измамници.

"За 2017 г. заявените телефонни измами и опити за такива са били 281, като този брой е около два пъти по-малък в сравнение с 2016 г., когато са били 515. От началото на 2018 г. досега са около 140 броя. За периода от 2017 г. досега са осъдени 8 души и са повдигнати обвинения на 11 души. Напоследък извършителите действат от чужбина, с чужди телефонни номера и чрез подставени лица - т.нар. мулета, затруднява разкриването им", обясниха от Районна прокуратура в София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

61

Анонимен

преди 5 години

Тия баби и дядовци всички са дърти комунисти - работили в партията , в службите , в банки , все с големи заплати Затова имат пари да хвърлят през балкона

60

Анонимен

преди 5 години

МВР да даде обяснение Точно заради тия терористи направиха сим картите поименни Защо няма ефект

59

Анонимен

преди 5 години

Разкриваемост 9% си е чиста подигравка или признание за некадърност! А може и съзнателно да е постигнат този смешен "резултат"? Всички измами стават през стационале телефон, а колко оператора поддържат такава мрежа? Не малко от мнимите "ченгета" са истински... И държавата нехае, защото така и изнася!

fallback