Фестивалът на мамалигата в село Нова Черна, Тутраканско, е единствен по рода си в България. На него всяка година майсторството си по приготвянето на ястия от царевично брашно демонстрират както местни хора, така и специално дошли за форума румънци от близките селища на северната ни съседка.

Прието е да се казва, че кулинарията с царевично брашно е неразделна част от поминъка на жителите на съседна Румъния и когато през 1940 година, след Крайовската спогодба, българското население се завръща в пределите на майка България, носи със себе си и тази традиция. Поне в това е убедена Гергина Пърпалова от тутраканското село Нова Черна.

Всъщност, именно мамалигата, направена от царевично брашно, вода и сол, е спасявала добруджанци от гладна смърт в годините след войните или когато е нямало реколта от пшеница.

"Яли сме мамалига и ряпа, като няма с какво друго да ни изхрани майка. Десет деца лесно не се гледат", разказват местни жители.

Етнологът Йордан Касабов обясни, че ястията от царевично брашно добруджанци не са взаимствали единствено от Румъния. Той разказа, че това е нещо, дошло от 16 век от Америка и идва при нас бързо разпространено с много широко внедряване в бита на добруджанци, пък и в цялата страна.

Вижте още в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase