Снимка: архив, Булфото
fallback

При смяната на водомери гражданите трябва задължително да поставят такива с дистанционно отчитане.

Това предвижда нова наредба, пусната от МРРБ за обществено обсъждане. Данните от отчитането ще се публикуват на интернет страницата на съответния ВиК оператор.

До една година от влизането ѝ в сила е срокът, в който потребители без индивидуални водомери трябва монтират и регистрират такива с дистанционно отчитане, пише "24 часа".

Поне веднъж на 12 месеца ще трябва да осигуряват достъп за физическа проверка и отчет, гласят текстовете. Същото се отнася и за потребителите, които се самоотчитат.

Операторът трябва да съобщава поне три работни дни преди деня и часа за отчет кога ще го извърши. Това може да става чрез писмено съобщение, поставено на подходящо място в сградата, и чрез публикуване на електронната страница. Ако потребителят отсъства, може да посочи друга дата за посещение, но това ще се заплаща по цени на оператора.

Водата, използвана за общи нужди в жилищните сгради в режим на етажна собственост, ще се разпределя поравно между всички апартаменти, при условие че потребителите са изрядни.

Това означава да се осигури достъп до водомера, той да е технически изправен. Ако не е така, разликата между данните от общия водомер и тези в апартаментите ще се разпределя само между тези без индивидуални уреди и които не са осигурили достъп за отчитането. Досега разходваните количества се начисляваха на абонатите пропорционално на потреблението им.

"Няма логика тези, които плащат по-големи сметки за предоставените им ВиК услуги, да поемат и по-голямата част от разходите за поддържане на чистотата в общите части на сградите, поливане на градинките пред блоковете и други", коментира зам.регионалният министър Малина Крумова.

На база на разходите за поддръжка на инфраструктурата ще се определя цената на услугата на цялата територия, която обслужва ВиК операторът. Собствениците ще носят отговорност за поддръжката на системите, които се намират вътре в имота.

С новите текстове се предоставя възможност етажната собственост на общо събрание да вземе решение за начина на разпределяне на изразходваното количество вода за общото потребление в случаите, когато всички потребители имат монтирани индивидуални водомери.

Предвиждат се и строги мерки при кражби на вода, при установяване на незаконно присъединяване към общите мрежи и съоръжения - съответните отклонения ще се прекъсват. В случай че те се ползват от потребител, който има открита партида към оператора, откраднатото количество ще бъде определено според пропускателната способност на тръбата при непрекъснато изтичане на водата със скорост 1 метър в секунда за период от 1 година. Така ще се определя и количеството на изразходваната вода и при нарушаване на пломбите или увреждане на общия водомер.

Ако водомерната шахта или канализационната шахта не е в състояние, което позволява поддръжка или безопасна експлоатация на съоръженията, ВиК дружеството прави предписание на потребителите за промяна на размера и местоположението на шахтата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

105

Стефан

преди 5 години

До АнонименНай-добре е да се сложат водомери, които да спират водата дистанционно и да я пускат след като си платиш. Може и като предплатена карта да работи.

104

Стефан

преди 5 години

До Стрижи!Е, ти си готов и за атомна война.

103

Стефан

преди 5 години

И сега не съм длъжен да чакам инкасатора.Цената на обикновените водомери е в пъти по-ниска. Радиоводомер от Софийска вода-https://sofiyskavoda.bg/services/svc_watermeters.aspx?k=6690 лева. А ремонт?И сега и с радиоводомер съм длъжен веднъж годишно да осигурявам достъп.Ше намалят ли цената на водата с икономията от икасатори?Има ли сигурност/криптиране на радиовръзката или ще ме проверяват и крадците дали съм си в къщи?

fallback