Снимка: архив, Булфото

Градушки не се очакват, но от Агенцията за борба с градушките са в готовност - това каза специалистът Стефан Георгиев.

Над 10 000 ракети са изстреляни през тази година, като са предвидени достатъчно такива за сезона, увери специалистът.

"За сега облачността в Източна България остава само дъждовна, хората могат да бъдат спокойни, няма опасност от градушки, по актуална информация", каза още Стефан Георгиев.

Още по темата

За миналата година са изстреляни около 6 000 ракети, като тази година е по-активна.

"Разполагаме с 9 командни пункта в страната и изграждаме два нови полигона в Хасково и Тъжа, хората могат да бъдат спокойни че ще бъдат защитени", успокои Георгиев от Агенцията за борба с градушките.

Специалистът увери още, че пунктовете се намират на места, където замеделието е развито и има опасност от градушки.

Той информира, че се предвижда от догодина цялата страна да е защитена със самолетен способ. Южна България в област Пловдив и Сливен е била най-активна, там са изстреляни най-много ракети, като обстановката напомня за тази през 2014г., каза още Стефан Георгиев.

"Нашите специалисти следят обстановката, когато има облак с опасни размери те зареждат ракети, които се изстрелват. Самата ракета се слага в ракетната площадка. В нея има вещество, което след като се разпръсне, ракетата се ликвидира", обясни той.

Георгиев напомни, че колегите му на ракетните площадки минават специално обучение всяка година и работят само квалифицирани кадри.

Единствено Агенцията има право да изстрелва такива ракети, като 720 лв. е приблизителната стойност на една ракета.

"Министерството ни е уверило, че при необходимост ще се отпуснат пари и ще бъдат купени още 3000 бройки", каза още Георгиев по Bulgaria ON AIR.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase