Архив: Булфото

13 общини са в затруднено финансово състояние, сочат данните на Министерството на финансите към края на 2017 г. Това са само 4,9% от всички общини в страната като има тенденция за по-добро управление на парите, коментират от МФ.

Преди година 32 общини, или над 12% от всичките, отговаряха на три или повече от критериите за класирането им като кметства с финансови затруднения.

13-те общини, които в момента имат затруднения, са Симитли, Струмяни, Белоградчик, Грамада, Димово, Кочериново, Рила, Сапарева баня, Септември, Перник, Неделино, Чепеларе и Стамболово. Те ще трябва да предприемат мерки за финансово оздравяване като например да повишат приходите си, или да свият разходите си.

Данните за всички общини в страната показват, че 49,39% от разходите им отиват за заплати и осигуровки, а инвестициите са 12,35% от разходите им.

Тези мерки трябва да бъдат одобрени от министъра на финансите Владислав Горанов, ако общините искат да вземат безлихвен заем от държавния бюджет.

Общините, които през 2018 г. отпадат от списъка за финансово оздравяване, са 21.

Това са Созопол, Сунгурларе, Бяла, Брегово, Видин, Борован, Криводол, Мизия, Оряхово, Кърджали, Тетевен, Георги Дамяново, Белово, Велинград, Лесичево, Белене, Ветово, Сливен, Баните, Девин, Минерални бани.

Приетите от тях мерки за оздравяване са довели до положителни резултати, коментират от МФ.

Според статистиката на МФ общините, които трайно попадат в списъка за финансово оздравяване през 2016 г., 2017 г. и през 2018 г., са 9 - Симитли, Струмяни, Димово, Сапарева баня, Септември, Перник, Неделино, Чепеларе и Стамболово.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase