Снимка: архив, Reuters
fallback

Близо четвърт милион са били самостоятелно заетите българи на възраст между 15 и 64 години, показват данни от анализ на Евростат за тази категория работници в ЕС през 2016 г. Според европейската статистика - около 12 процента от работещите българи са избрали да се осигуряват сами за един или повече от социалните рискове в схемата на социалното осигуряване у нас. Средният процент на самостоятелно заетите лица в ЕС е бил 14 на сто, а страни с идентичен показател като България са още: Франция, Австрия и Литва.

По данни на НСИ през 2016 г. броят на заетите лица у нас е бил около 3,2 милиона, като работниците по трудови договори са били 2,8 милиона, над 100 хиляди са били регистрирани като работодатели, а около 250 хиляди е варирал броят на самостоятелно заетите лица у нас.

Според европейските критерии "самостоятелно заетите лица" се характеризират най-общо в пет категории: предприемачи; лица упражняващи традиционно свободни професии; занаятчии, търговци и земеделски производители; лица упражняващи нерегулирани професии /т.нар "нови професионалисти"/ и лица упражняващи неквалифициран труд, пише БТА.

От НАП напомнят също, че утре, 31 януари, е крайният срок, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.

Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година, припомнят от данъчната агенция.

Над 30,6 милиона са били самостоятелно заетите лица в ЕС през 2016 г., показва европейската статистика. Според анализа на Евростат - две от три самостоятелно заетите лица в ЕС са били мъже, като повече от половината са били на възраст над 45 г. и около 70 процента от тази категория са работили самостоятелно, тоест, без други работници.

Най-висок процент самостоятелно заети лица е отчетен в Гърция - там приблизително един на всеки трима работещи е бил шеф сам на себе си, или около 30 процента от работещите в южната ни съседка.
В Италия самостоятелно заети са били около 20 процента от работещите в страната, тоест, един на всеки пет работещи, е бил шеф сам на себе си. Подобни са данните и за Полша - 18 процента.

Най-ниска популярност на самостоятелната заетост е отчетена в Дания - 8 на сто, докато в Германия, Люксембург и Швеция нивото е 9 на сто, пише БТА.

Анализът на Евростат отчита също, че най-често срещаната професионална самостоятелна заетост в ЕС е регистрирана в търговията на дребно и ремонта на автомобили и мотоциклети - около 5 милиона са били работещите в общността, които са упражнявали самостоятелно тези професии.

Следващи професии, в които се наблюдават самостоятелно заети лица са: селско, горско и рибно стопанство - общо 4,4 милиона работници в ЕС; строителство и предприемачество - 3,9 милиона; професионални, научни и тясно специфични технически дейности - 3,7 милиона.

Анализът отчита и тенденция за значително подмладяване на хората, които са пожелали да работят самостоятелно - през 2015 г. броят на младите хора в ЕС под 25 г., които са избрали са се осигуряват сами, е бил 70 хиляди, докато през 2016 г. техният брой е нараснал до 100 хиляди.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

56

DiesIrae

преди 6 години

До 58Драги столичанино (само селяните в Шопия имат комплекс, че са граждани и за тях всички останали са провинция) Та какво точно работиш?Нещо създаващо бумащина? Щом за разлика от мен не казваш значи дори ти осъзнаваш колко безполезна "работа" извършваш и колко безполезен си за обществото. Похвално, но щом според теб хората работещи в производство са токсични, нагли и слабограмотни то ти със сигурност си шопски "администратор". Да ние нямаме титли за да лекуваме комплекса си за малоценност.

55

Анонимен

преди 6 години

До DiesIraeЗа твое съжаление, токсично, нагло и слабограмотно детенце, не съм и никога не съм бил държавен служител. И те уверявам, уважаеми и превелики конфекционен производителю, че си работя отпреди да завърша висшето си образование, и никога не съм чакал "на вас", каквото и да значи това в мрачната и студена провинциална дивотия, в която си израснал. Знам, че вие, плебеите, не признавате труда, който не създава керемиди, куфражи и други подобни предмети. За сирене плащате, но на лекар не.

54

Учудва ли ви?

преди 6 години

Българинът се ръководи от две правила:- Прави-струва, но цял живот се стреми да стане шеф, а не изпълнител.- Ако не драпа за шефска позиция, се придържа към максимата "Не искам да имам началници!" и чудо прави, за да си уреди поминък от позициите на самонает.С две думи, "Много вожд, малко индианец!"

fallback