Снимка: архив, Булфото
fallback

Не по-малко от 500 лева месечно ще доплащат за лекарства пациентите с редки болести, ако в сила влезе наредба на Националната здравноосигурителна каса, която засяга отпускането на медикаментите за тези диагнози, съобщава "Монитор".

Става въпрос за изключително тежки диагнози, като ревматоиден и детски артрит, псориатричен артрит и псориазис, болест на Бехтерев, болест на Крон и улцерозен колит. Всички те са автоимунни, терапията с медикаменти продължава цял живот. Ако лечението се прекъсне, следват увреждания на редица вътрешни органи и системи, и инвалидизация.

Рискът пациентите да започнат да доплащат за скъпоструващите лекарства, които сега се реимбурсират от НЗОК на 75%, е напълно реален. Ако това се случи, те не могат да си го позволят, защото става въпрос за много пари

Това съобщи Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания. Тя е една от 30-те хиляди българи, които страдат от болестта на Бехтерев - автоимунно заболяване, което води до срастване и деформация на гръбначния стълб и други стави. На практика фармацевтичните фирми поемат разликата, като я заплащат на търговците на едро, могат да прекратят това и да се наложи хората да доплащат, допълни тя.

Става въпрос за медикаменти, лечението с които месечно възлиза над 1000 лева. Две спринцовки от биологичния препарат, прилаган при болестта на Крон и улцерозен колит, струват 1350 лева. Толкова е договорената сума между НЗОК и фармацевтичните компании.

Сумата е за месечната доза, която се налага да прилагат пациентите с тези заболявания. Касата реимбурсира 75% от цената, като разлика се поема от производителя. Така на практика пациентът не плаща нищо, обясни членът на Българската асоциация на пациентите с болестта на Крон и улцерозен колит Димо Гатев и поясни, че цената от 1350 лв. е най-ниската в Европа. На свободния пазар в България въпросното лекарство струва 2000 лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 6 години

По този начин ще се спре паралелния износ от който печелеха търговците на едро и разни дребни фирми тарикати. Това трябваше да се направи преди 5 години. Сега нямаше да има такъв остър дефицит от тези медикаменти. Що се отнася до доплащане такова няма да има защото ще се вдигне и цената на реимбурсация от касата, а касата ще си получава 25% отстъпка директно от вносителя който всъщност я прави а до сега тази отстъпка се ползваше от разни търгаши по веригата след вносителя които "изнасяха" в ЕС.

15

П

преди 6 години

Продължение- и да е апетитно за изнасяне навън. Пациентът няма да усети нищо и лекарството ще се изнася по-малко навън. *** журналистически филми

14

П

преди 6 години

Това са пълни глупости, работя във фармацевтична компания, компаниите никога няма да спрат да плащат разликата, нали ще си изгубят всичките пациенти, да не са луди.... Отново всяват смут тъпите *** с недоразбрали тъпотии. Тази Наредба ще промени само механизма, тоест фарма компаниите няма да покриват разликата на ниво търговец на едро чрез даване на отстъпка от 25%, а директно ще връщат на НЗОК 25%. По този начин на фактура цената на лекарството няма да е с 25% по-ниска и да е апетитно за

fallback