Снимка: "БНР"
fallback

Целият състав на врачанската болница ще подаде колективна оставка. Предизвестия за оставките ще бъдат връчени до 6-и октомври. Това реши медицинският съвет към лечебното заведение.

Причината е тежкото финансово състояние и невъзможността от страна на персонала да изпълнява основните си задължения, отговарящи на правилата на добрата медицинска практика. Уведомени са всички институции.

По-рано днес лекари и медицински работници от врачанската болница протестираха заради неизплатени заплати. Те настояха здравното заведение да бъде подпомогнато от държавата.

600-те медици от най-старото и най-голямото лечебно заведение в региона МБАЛ "Христо Ботев" във Враца не са получавали пълни заплати от месец юли.

"Протестът е не само за нашите финансови средства, да не забравяме, че всички сме хора, всички се нуждаем от болнично лечени. Пациентите ще бъдат обречени, защото друго лечебно заведение, което да изпълнява социални функции на територията на Враца, няма. Частните болници не отглеждат тежко болни", коментираха протестиращи пред "БНР".

От години болницата трупа дългове за медикаменти и битови консумативи. Задълженията вече са 12 милиона лева, а активите на здравното заведение са 4 милиона лева. Отдавна болницата е близо до фалита.

От половин година Министерството на здравеопазването, като собственик на най-големия дял, се въздържа да подкрепи приетия оздравителен план, което допълнително влоши финансовото ѝ състояние.

"Хората са на границата на отчаянието. Спешно настояваме за неотложни мерки, за да могат да се намерят институционални решения, за да може със сумите, които болницата получава, да се изплащат задълженията", каза синдикалният медицински лидер д-р Емил Младенов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Още по-анонимен

преди 6 години

До АнонименКой ще дойде? А ако някой се реши, ще трябва няколко години да пръска пари в съдебни битки с МЗ, за да му признаят дипломата. Ако я признаят.

27

Пациент 3

преди 6 години

Разбираш, че веществото струва 5 лева, а плащаш 300 лв.Затова, никакво финансиране на частна дейност от НЗОК.Проверки, проверки, проверки.Понеже архитектите на общините и СРИОКОЗ са вътре в играта, проверките в частни лечебни структури, трябва да се извършват от независими експерти.Като се почне от липса на разрешения за ползване, неправилно изградени канализации и водопроводи в жилищни блокове.Денонощни режими на работа в жилищни блокове. Кмета на община Красно село.Там са далаверите!

26

Пациент 2

преди 6 години

Вземаш направление. Отиваш в държавна болница. Преглед, който се плаща от НЗОК. Изпращат те в частна,въпреки че в държавната могат да те лекуват. Разменят си пациенти. Д-р А те праща на частно при д-р Б.( И двамата работят 2-3 дни в държавната болница, 2-3 дни на частно.) Д-р Б от друга държавна болница праща пациенти на д-р А.В частната ти вземат пари за "веществото",примерно 300 лева. Лекуването се плаща от НЗОК. Издават ти касов бон за процедурата плюс"веществото". Така вземат два пъти пари за процедурата - веднаж от Касата, веднаж от клиента. Разбираш,че веществото струва 5 лева, а плаща

fallback