Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Много често паричните потоци от чужбина се сравняват с преките чуждестранни инвестиции и с постъпленията от европейските фондове – прави се внушение, че това е вид инвестиционен ресурс, но не е точно така. Това коментира икономистът проф. Пламен Чипев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria във връзка с темата за българските емигранти в ролята им на най-големия капиталовложител в българската икономика.

„Това са средства, които в огромната си част са принудителни. Изпращат ги хора, които се грижат за близките си, останали тук“, посочи той.

По думите му това са средства, които отиват главно за постигане на нормални параметри на потреблението на силно уязвими групи.

Чипев посочи слаборазвитите райони като главен източник на този вид емиграция.

„В този смисъл тези средства се насочват главно за потребление. Но не може да ги разглеждаме като инвестиционен ресурс“.

Икономистът цитира и статистика на ООН, според която в глобален план не повече от 10% от тези средства отиват за образование, 4-5% за подобряване на здравеопазването и около 5% за инвестиция в имоти или малък бизнес. Тоест по-голямата част се харчи за потребление.

„Разбира се има и макроикономически ефект, защото се подобрява потреблението на страната, но не и по начина, по който го правят чуждестранните инвестиции, които дори когато са неефективни са многократно по-ефективни от този ресурс“.

Гостът коментира също и фискалната политика и излишъка за 2016.

Може ли да се говори за прегряване на българската икономика? Какво стимулира емигрантите да заминат за чужбина?  

Вижте повече на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

погледнете се

преди 6 години

Само си прочетете цинизмите, битовизмите и неграмотните изрази,с които заливате нета....Достойни сте за Боко Тиквата и затова той е Ваш кумир. Тъжно е да си българин и още по - тъжно е да живееш в БГ с такива"хора"...........А конкретно: Разбира се, че подаянията от чужбина не са инвестиция.......това дори и неграмотните като Вас трябва да го разбират. Инвестицията е ноу-хау, нова техника, нов начин на мислене и това носи и пари.... а жалките левчета с който си купуваме хляб и лекарства, не са!

8

Анонимен

преди 6 години

До Хахах, Абе и Аноном 3Пpocташкото ви отношение към изследователя не може да скрие глупостта и фуклявщината ви. Никакви инвестиции не са мижавите ви пари, които пращате на родители и семейство. На родители пращате по 50 долара или нищо, а за децата - колкото да не гладуват, защото не може да изработите толкова, че да изхраните 6-7 гърла. Ако не са БГ- помощите - прави загивате. А който инвестира - инвестира, където е забягнал, а не у нас, у нас да правиш малък бизнес е робия и изтезание.

7

До 2

преди 6 години

И аз като теб, но не бях скръндза и всеки ден им изпращах по два милиона долара.Не познавам човек, който да изпраща редовно пари на хора в България, но познавам хора, които редовно получават пари от родителите си в България.

fallback