Снимка: архив, Булфото
fallback

Над 1,5 млрд. лв. най-вероятно ще останат догодина за изпълнение на недовършените проекти по националната програма за саниране, а през 2019 г. евентуално ще се иска ново финансиране от държавния бюджет за програмата, коментира министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

"През 2018 г. и 2019 г. трудно ще приключим със сградите, които понастоящем са одобрени с договор с Българската банка за развитие, с ресурса, който имаме", каза той.

"Следващата година предстои изпълнението на поне още 700 сгради, а в момента се обновяват 606 блока, пресметна министърът.

"Разписахме и внесохме в парламента нови правила за Националната програма за енергийна ефективност. Очакваме дебати по програмата. Негативизмът към нея, който се насади по политически и други причини, не ни дава оптимизъм да кажа точно каква ще е сумата в бюджета за 2018 г.", коментира Нанков.

Той припомни, че се дебатира по това занапред програмата да стане със съфинансиране от страна на участниците в нея, пише "Монитор".

По думите му работната група по промените в програмата е подготвила подобрения в методическите указания на процеса и координацията на изпълнението на проектите, в областта на контрола и за мониторинг на процеса от МРРБ и компетентните институции. Подготвени са предложения за диверсифициране на референтните цени по дейности, което по думите на министъра е справедлив модел, защото с настоящите цени трудно биха могли да бъдат обхванати сгради с конструктивни проблеми.

Идеята за връщане към първоначалния модел финансиране на санирането през предишния програмен период по ОП "Регионално развитие" бе лансирана още при предишни екипи на строителното министерство. Целта е по този начин държавни субсидии, макар и в по-малък размер, да достигнат до повече българските граждани, обитаващи жилищни кооперации, имащи нужда от енергийно обновяване.

У нас първите проекти за субсидирано саниране на жилищни блокове бяха финансирани по демонстрационен проект на ПРООН. Тогава примерната сметка за обновяване излизаше около 105 лв. за квадрат РЗП на кооперацията, като към 54 кинта на единица площ бе отпусканата дотация.

Впоследствие по старата ОПРР субсидията бе вдигната от 50% на 75%, а след това и на 100 на сто. Скоро след това тръгна и държавната програма за саниране на панелките.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

ПЕНЧО МИЛЕВ

преди 6 години

ПОРЕДНИЯ ОБИР НА НАШАТА ПАРТИЯ ЛЮБИМА .Г.. рабят Е.. лементарноР.. епубликаБ.. ългарияСАМО ДА СПОДЕЛЯ , ЧЕ В МОМЕНТА. ВДИГНАХА ЗАПЛАТИТЕ И, ЗА ДА НЯМА СТАЧКИ, И ДА НЕ ГИ ИЗЛАГАМЕ , ОБЕЩАВАТ МИЛО И ДРАГО ,ДАВАТ И ОБЕЩАВАТ . И НЯМА на КЪДЕ ЗАТОВА УДРЯТ БИЗНЕСА ЧЕ СА ПО- МАЛОБРОЙНИ. АКО ИМ ПОВЯРВА МЕ ЧЕ НЕЩАТА ЩЕ СЕ ОПРАВЯТ, СМЕ / ,,ПРОСТИ,, / В МНОГО ГОЛЯМА ЗАБЛУДА ..ПРЕД ПАРЛАМЕНТА , НЕ ЧАКАЙТЕ........ НАРОДЕ БЪЛГАРСКИ. НЕВОЛЯТА НЯМА , ДА ДОЙДЕ .ПРЕД ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ И НЯМА ОТ КЪДЕ . ЗА ДА СЕ ,,КРАДЕ,, ПО НОВА ПРОГРАМА.ТОЕСТ НЯМА БЮДЖЕТЕН,, ИЗЛИШАК ,, НИ

22

саниране

преди 6 години

На зъб с гангрена коронна слагат. Това е санирането. Процедури се подминават на практика, качеството е никакво, само на външен вид се докарва. Ужас направо. Хич не завиждайте на санираните. Завиждайте на тия които присвоиха усвоиха парите.

21

Анонимен

преди 6 години

До АнонименИ 100 АЕЦ-а да построят, цената на тока няма да падне. Свиквай!

fallback