fallback

Общ преглед

Археолози откриха в древен некропол край видинското село Балей за първи път две бронзови висулки - украса за коса на 36 века. Това съобщи за БТА доцент д-р Стефан Александров от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на археологическите разкопки край Балей.

Находката е особено интересна за екипа - висулките, които според археолозите са от 16 век пр. Хр. - са красили косите на жена, живяла по тези земи преди 36 века, допълни той.

"За пръв път такива висулки излизат при разкопки. Има три златни висулки, които се съхраняват в музея във Видин, но те са случайно открити в село Тополовец през 70-те години при копаене на канали. Тези златни висулки досега ги датирахме въз основа на паралели - в Унгария, в Румъния има подобни находки и по тяхната датировка датирахме и нашите. Различното сега е, че намерените от нас бронзови висулки вече ги датираме в контекста на нашите разкопки", разказва доц. д-р Стефан Александров.

Отново при разкопките в древния некропол са открити и 19 съда инкрустирана керамика отпреди 34 века, като всеки от съдовете е уникален по форма и украса, допълни доц. Стефан Александров. Намереното в некропола са предмети, характерни за т.нар. култура на инкрустираната керамика.

"Наричаме я "култура на инкрустираната керамика", тъй като открихме голямо количество керамични предмети, инкрустирани с много интересни орнаментални мотиви с бяла паста. Проучванията показаха, че пастата за инкрустациите е била приготвяна от стрити животински кости, примесени с лепило. Самата керамика е с тъмен цвят и бялата инкрустация придава много красив естетически ефект. "Културата на инкрустираната керамика" се е развивала по течението на Дунава и стига към района между Лом и Оряхово. Балей е едно от малкото проучени селища на тази култура, която е известна по-скоро със своите некрополи", разказа доц. д-р Стефан Александров.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

Дебелян Пеневски

преди 6 години

Не е висулка бе, не е висулкаа! Просто е в другата посока!

1

мхм

преди 6 години

Бронзови предмети от 1500-1600 г пр. н .е си е средата на бронзовата култура в Австрия и Унгария, което е нагоре по течението на Дунава. На Балканите бронзът идва доста по-рано от Мала Азия

fallback