Снимка: архив, Reuters
fallback

Зимнината, приготвена от баба, ни излиза поне два пъти по-евтина от купешката, пише "Монитор". Изгодата е още по-голяма, ако ползваме плодове или зеленчуци собствено производство.

Компотът от праскови например в магазина излиза по около 3 лв., за буркан от 550 грама. Приготвен у дома - дори и в малко по-голям, той би ни излязъл около левче.

Малко по-ниска е разликата при компотите от малини. Приготвен в къщи, бурканът от 0,8 л би ни излязъл с купени от пазара, а не набрани от Балкана, малини към 1,50 лв. В супермаркета цената му гони 3 лева.

Решим ли да си направим компот от друг полезен горски плод – боровинката, то бурканът ще ни струва около 2,50 лв., а купешкият от 680 грама върви по 4 лева.

Най-евтино би ни излязло да си направим компот от сини сливи, защото основната суровина за тях в момента на пазара може да се намери и по 60 ст. за кило. Обикновен буркан би ни излязъл не повече от 70 ст. и то при положение, че сме купили плодовете на средната цена от 1,08 лв./кг. В същото време в търговската мрежа фабрично произведеният продукт се предлага по около 1,70 лв.

Направим ли си домашен конфитюр от сини сливи, той би струвал не повече от 1,50 лв. за бурканче. В търговските вериги той е с около 2 лева по-скъпо, а бурканче с претенциите за биопроизход в специализиран магазин или от сергията на бабите на пазара би ни излязло в най-добрия случай поне петарка. Отделно в продаваните на сергиите домашни сладка плодът е много по-малко от сиропа.

Голям буркан 0.8 със сладко от праскови, приготвено в къщи, би ни струвало около 2,50 лв. Три пъти по-малко количество от 360 грама върви в обикновените магазини върви по 1,80 - 2,00 лв.

Доста по-малка е разликата при корнишоните в буркан. Купешките излизат около 2 лв., да си го направим у дома ще ни излезе поне 1,30 лв.

Решим ли обаче да си приготвим зелен фасул в буркани, може и да се минем. Сега на пазара най-евтиният пресен зелен фасул върви по сергиите в София по около 2 лв. килото, а готовият продукт в магазина излиза по 1,85 лв. В сравнение обаче с продавания био зелен фасул, предлаган по 5,65 лв. за буркан от 600 грама, то сме на голяма печалба.

Доматите за консерви по сергиите в столицата сега са по 70-80 ст. и един домашен буркан би ни струвал почти толкова. В магазините подобен буркан сега се продава по 1,58 лв.

Доста по на сметка би ни излязло да си приготвим домашно кьопоолу. Бурканче от половин кило от него сега се продава по суперите за 4,39 лв. Килограм патладжани по пазарите в София излиза около левче, доматите са 70-80 ст, а червените чушки до 2 лв. При това положение собственото ни производство в най-лошия случай би ни излязло около двойно по-евтино.

8 обикновени буркана с царска туршия биха ни стрували 16-18 лв., ако си ги приготвим у дома. По магазините опаковка от 950 грама се предлага по около 3 лв. Икономията в случая е не повече от левче. Мешаната туршия в търговските вериги върви по 3,79 лв./кг. Домашно приготвена би ни излязла поне 3 пъти по-евтино.

В калкулирането на цената за домашното приготвяне на зимнината трябва да имаме предвид и разходите за ток или дърва, особено, когато правим по-големи количества за децата и внуците например. Не на последно място е редно да сложим в сметката и загубеното време.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

От 36

преди 6 години

Второто, което винаги правим са едни печени чушки, каквито по магазините няма и не може да има.Третото е домашна лютеница, но за нея не винаги ни остава време, а е като елексир. Купешката лютеница за нищо не става. Понякога правим и нещо друго - сладка и компоти, ако са ни прекалено много ябълките, крушите и дюлите, но това го правим рядко и по малко.

31

Анонимен

преди 6 години

Който иска да яде и пие нещо хубаво, избира домашното. Дали сам ще си го направи или все още има баба на село, която да помага, е подробност. Аз баба нямам и за съжаление нещо не ми остава време и сега правим само 3-4 неща, които или не можеш да намериш нещо подобно в магазина или това от магазина не става за нищо, както е в повечето случаи. Кисело зеле - досега за 40 години, откакто аз го слагам, винаги става много добро като зелките ги купувам. Изяждаме го до към средата или края на февруари.

30

Вълнаро

преди 6 години

Ето това някои хора не разбират. Аз мога да си купувам скъпа храна, но тук дори скъпото е калпаво. Няма по-голям кеф да си отгледаш сам нещата, които после ще сложиш в устата си. Който не вярва, да дойде да му набера пред очите салатката, да тръшна едно щастливо петле във фурната и да сипя отлежала, пък нека после ми развива теории на кой храносмилането е по-добро ;)

fallback