Архив: Булфото

Забелязва се повишаване на културата на плажуващите през този летен сезон. Това каза д-р Иван Иванов, управител на здравния център ДКЦ 1 "Св. Клементина", който и тази година обезпечава с медицински екипи плажовете във Варна и курортите.

Една от причините да има по-малко инциденти до този момент е и по-рехавият плаж. Определено с видимо око се вижда, че туристите по плажа са по-малко от други години, допълни той пред ИА "Черно море".

На Илинден ( 2 август, стар стил) е регистриран един от най-сериозните до този момент водни инциденти с дете отбеляза д-р Иван Иванов. Децата са скачали от буните на южния плаж в курорта извън работното време на спасителите и медицинските екипи. Спасителите са били наблизо и са реагирали своевременно, когато едно от децата е имало нужда от помощ.

Екип на Спешна помощ също е пристигнал на място, добави д-р Иванов. Оказана му е необходимата медицинска помощ и с линейка е отведено в реанимацията на МБАЛ "Света Марина". Редно е да се обърне внимание на тийнейджърите, които скачат от буните, че там зоните не са обезпечени със спасители и е възможно да се наранят.

Оттук нататък морето ще става по-опасно. Появата на подводни течения и дънни ями през август е предпоставка за водни инциденти. Все още има плажуващи, които не се съобразяват със забраната за къпане. Още на 1 и 2 август знамето на много от плажовете около Варна е било червено, но е имало хора, които влизат в морето.

Повече са случаите на неводни инциденти. По думите на д-р Иванов на първо място са инцидентите с травми, следвани от колабирали туристи. Най-често това са хора с хронични заболявания, които като дойдат на почивка, забравят да си пият лекарствата. В първите дни на месеца е имало два случая на опарени от медуза летовници, които са получили алергична реакция, но им е оказана помощ на брега.

Една от причините до момента да няма фатални случаи в морето е бързата реакция на екипите. А и туристите все повече започнаха да спазват правилата за къпане във водни басейни.

"Съветът ми е хората на брега да ползват само охраняемите зони. Това важи с особена сила през август, когато пластовете на морето се разместват. Неохраняемите плажове остават много посещавани, особено през почивните дни – плажовете на Галата, Паша дере, Кара дере и Фичоза" - допълни специалистът.

Според д-р Иванов трябва да се мисли в посока осигуряване на спасители и медицински екипи въпреки трудната достъпност. Очакванията са през следващите дни морето да се успокои и да бъде приятно за къпане.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase