Снимка: visualhunt.com
fallback

Коридорите на спешните приемни отделения в болниците ще бъдат оборудвани с камери, с GPS-системи и възможност за гласова връзка с охранителна фирма или полицията, а всички мобилни екипи - с паникбутони. Това съобщи здравният министър проф. Николай Петров след работна среща на главния прокурор Сотир Цацаров с него, с вътрешния министър Валентин Радев и директорите на големите болници в София.

"Само тази година са регистрирани 52 случая на насилие над медицински екипи в страната, но това не е 100% от цялата реална действителност. Половината от тях са чиста физическа агресия", допълни здравният министър.

Цацаров съобщи, че през 2014 г. са били образувани 5 досъдебни производства за посегателства срещу медицински специалисти при и по повод изпълнение на тяхната служба, осъдени са 4 -ма - 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 на глоба.

Oще по темата

През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, от които 1 е осъден на глоба. През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства, осъдени са 4-ма – 2-ма условно и на двама е наложена глоба, пише "Монитор".

"Очевидно е, че е необходима една идея по-твърда наказателна политика, защото само глобите не прорабоват", заяви Цацаров. До 10 дни всички районни прокуратури ще получат указания за определяне на нарочен прокурор, който да осъществява връзката с управителите на болниците, в които има спешни приемни центрове. Целта е да се създаде механизъм, който да обезпечи незабавна реакция на полицията и прокуратурата в случаите на посегателства над медицински специалисти.

"На нашите колеги ще бъдат дадени указания за бързи производства", добави Цацаров. Вътрешният министър Валентин Радев пък обясни поетите ангажименти от ведомството му.

"Договорихме се МВР да направи обследване и предписание на всички лечебни заведения, където имат спешна помощ, те са стотици. Предписанието ще бъде какво още трябва да се направи – къде какви камери и паникбутони да има.

Директорите на болниците трябва да намерят средства и да изпълнят предписанията в срок до нова година", заяви Радев. На местата, където и сега има камери и паникбутони ще се види дали има нужда от подобрения.

"Когато нещо се случи, ще проверяваме дали са изпълнени предписанията от болницата", допълни Радев. Съществуващото споразумение между министерството на здравеопазването и прокуратурата ще бъде актуализирано за създаване на механизъм за директна връзка между нарочните прокурори в районните прокуратури, управителите на болниците и териториалните управления на МВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

служител

преди 6 години

Лекара на държавна работа си пази кариерата , не се интересува за пациента.Падне ли му нещо извън щата прибира. То е чиста печалба. Така стана в Шейново с плацентата. В частната практика пациента е важния защото си плаща.

12

Аа,не така

преди 6 години

КОЙТО И ВЪРХУ КОГОТО ДА ПОСЕГНЕ,ДА БЪДЕ СПРАВЕДЛИВО НАКАЗАН СЪС ДТРОГ ЗАКОН,НО - У нас се опитват да отстранят следствието,а управляващите НЕ ЖЕЛАЯТ ДА ИЗКОРЕНЯТ ПРИЧИНАТА.Тъй че,от всички тези мерки,полза почти няма.

11

popa ot razgrad

преди 6 години

много им пука на нашите братя за камерите и паник бутоните...

fallback