Снимка: БДЗП/Недко Недялков
fallback

За първи път след 40 години е наблюдаван един от най-тайнствените и редки бозайници у нас – мишевидният сънливец, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците.

Преди три дни при проучвания на експерти от БДЗП, проведени в района на Сакар, е бил уловен възрастен женски мишевиден сънливец. Първото наблюдение на вида в страната ни е край Бургас през далечната 1978 г.

Напоследък учени са намирали кости от мишевиден сънливец в погадки на сови (забулена сова и бухал) в различни райони у нас и въпреки това досега е оставало загадка, къде и в какви местообитания живее този вид в България.

Малкият бозайник е уловен на дъб на височина от почти 2 метра и след измерването и заснемането му е освободен веднага на същото място. Проучванията в района на Сакар са част от наблюденията върху биоразнообразието, осъществявано в рамките на LIFE проекта на БДЗП "Земя за царския орел", целящ опазването на местообитанията на царския орел.

Последното откритие показва, че във важните за царския орел местообитания се срещат и други изключително редки за нашата природа видове, като мишевидния сънливец. Местообитанието, в което е открит видът, се състои от тревиста растителност с разпръснати единични стари дървета и храсти.

Този тип местообитания в България за съжаление са застрашени, защото през последните 2-3 години се прилага практиката на механично премахване на храсти и дървета, за да се поддържат пасищата. При почистването, освен че се унищожава местообитанието, загиват и много животни – костенурки, таралежи, зайци, змии и други.

Досега видът е улавян изключително на земята – в стари лозя, край житни и царевични ниви, и се предполага, че мишевидният сънливец води наземен начин на живот (за разлика от останалите видове сънливци), но през 70-те години в съседна Турска Тракия е установен по стари дървета (круша, орех и дъб). При проучвания на български учени, водени в съседна Турция, става ясно, че мишевидният сънливец живее в хралупи на стари дървета с височина до 2 метра и понякога слиза на земята – вероятно да търси храна (насекоми и различни плодове).

Мишевидният сънливец се среща само в Югоизточна България, Източна Тракия (Турция) и по крайбрежието на Западна Мала Азия, които не са потвърждавани отдавна. Видът е включен в Червената книга на България и в Световния червен списък на Международния съюз за защита на природата в категорията "Уязвим" .

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

dp

преди 6 години

Ама че симпатично мишле. Аз "ловувам" с фотоапарат главно край Панчаревското езеро ама такова не съм виждал. То и пипета почти няма тая година, изглежда малко са оцелели през тая дълга и тежка зима дето имахме.

13

до 2

преди 6 години

Много вероятно е да сте го виждали в Иракли. Ние в Катунище съм убедена , че ги имахме в къщата- цяло семейство. Много са бързи и замата утихват. Баба ми , бог да я прости, беше майсторка на лопатката и много пъти сме се карали да не тормози животинчетата, че са супер симпатични.Даже са два вида, едните с по пухеста опашка другите с люспеста..абе сладурски спомени от сладурски години...Българийо!

12

Иван

преди 6 години

В къщата над Троян от години живеят тези животинки. Заспиват октомври, събуждат се началото на юни. Свикнали сме с тях и съжителстваме заедно без проблем...

fallback