Снимка: архив Reuters
fallback

През 2014 г. била направена промяна в наредба за водата, уранът си е бил там винаги
Манол Генов от БСП заяви, че е било публична тайна как съдържанието на уран в питейните води в Хасково е отговаряло на изискванията за допустимост само до 2015. Депутатът каза това в студиото на "България сутрин".

Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че като член на комисията по околната среда и водите в Народното събрание неведнъж е реагирал за този проблем.

Oще по темата

"2014 година бе направена промяна в "Наредба 9", която контролира чистотата и качеството на водата за питейни нужди в държавата. Ние приехме препоръките и наредбите, които съществуват в Европейския съюз, но ВиК дружествата в България не са готови и нямат възможност да отговорят на тези изисквания", категоричен бе Генов.

Според политика някой трябва да поеме политическата отговорност за ситуацията с открития уран в Хасково, Първомай и Велинград, но и да се предприемат стъпки към подобряването на ситуацията.

"Трябва да се открият нови водоизточници, да се направят сондажни кладенци, но това изисква доста средства. ВиК не разполага с такива", посочи той.

Манол Генов каза, че са необходими 2 млн. лева за постигането на това изграждане и попита защо управляващите в периода след 2014 година не са инвестирали в почистване на питейните води и не са правили необходимите проверки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

До До 16

преди 7 години

Ако не е възможно изключването на определени водоизточници поради ред причини, друга опция е разреждането чрез подходящо смесване. Малко известен факт е, и част от рилската вода има завишени показатели по отношение на ест. радиоактивност, както и на фосфати и нитрати, но тъй като делът й е пренебрежимо малък спрямо обемите на Искър и Бели Искър, няма смисъл от коментар. По-скоро е от значение за някои туристически чешми по маршрутите по високото и край изходите на тунелите от спряната ВК Рила

16

До 6

преди 7 години

Защото урановите находища в близост и дълбочина са от последните поне няколко милиона години, а разработването им е от края на 40-те или началото на 50-те. Всичките ни правителства би трябвало да се разследват за пренебрегване интересите на част от населението. И този акт трябва да се разпростре и върху техните политически правоприемници.Както и да се провери по чии указания е отпаднала дейността по мониторнига на водите от закритите рудници, а ако е поради липса на пари - защо не са предвидени

15

Анонимен

преди 7 години

13, той и праха е във въздуха и нищо не може да се направи, но ни осъдиха, нали? Твоето е тиролска изказване, за справка, вашия вожд вчера каза, че ще карат нови кладенци, ето ти какво може да се направи, а и още има, ама за ***....п.п. Предполагам си чиновник МОСВ.

fallback