Снимка: архив Булфото
fallback

Продавачите на пазара и търговците в магазините продължават да залъгват клиентите си с различни трикове.

С идването на пролетта те стават все повече, сигнализират от Националната Асоциация за защита на потребителите.

Екип на неправителствената организация установи редица нелоялни практики при продажбата на плодове по пазарите в София.

По сергиите например се обявява цена за 0,500 кг, а не за 1 кг, както трябва да бъде. По стоките грамажът е изписан със ситни букви и скрит в долния ъгъл на продуктите. Обявената цена е малко по-ниска от тази в магазините, където обаче е за килограм.

Това е класическа схема за нелоялна търговска практика, при която потребителят остава с впечатление, че цената на пазара е по-ниска, а всъщност тя е за по-малко количество, коментират от НАЗП.

"Към момента 70 на сто от целия пазар у нас заемат нелоялните търговски практики. До скоро те бяха 63 процента от всички", съобщиха още от Асоциацията и обвиниха държавната КЗП, че не им противодейства.

От НАЗП предупредиха за нелоялни практики и по големите търговски обекти. Във Варна например при проведен експеримент били засечени случаи, при които операторите на касата маркират по няколко пъти един и същи продукт.

Много често екраните, които показват маркираните стоки не са обърнати към клиентите и ако в кошницата им има много продукти, те рядко забелязват "надписването".

В такива случаи потребителят трудно може да направи рекламация, защото не може да се докаже, дали касиерът е маркирал продукта няколко пъти или клиентът го е укрил след това, предупредиха още от НАЗП.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Писна ми

преди 7 години

Значи.....като зема едно дръво.....

9

Анонимен

преди 7 години

"... дали касиерът е маркирал продукта няколко пъти или клиентът го е укрил ..."Напълно точно може да се установи, че касиерът съзнателно е маркирал един и същ продукт няколко пъти с цел облагодетелстване. Когато са няколко еднакви продукти на фиша се пише бройката от тях, срещу тях - цената, и после стойността на няколкото еднакви продукта общо. Ако не се прави така и не се наказва, или е разрешено да се прави така, значи държавата е създала съзнателно условия за нарушения. Както и за други...

8

До 7

преди 7 години

Комисии и агенции за контрол имат то няколко, друг е въпроса, че са там само да получават държавна заплата и да броят годините до пенсия.

fallback