Снимка: Архив, Reuters
fallback

Около 30 процента от българите не са можели да си позволят заради финансови проблеми събиране с приятели /или семейства/ веднъж месечно за по питие или храна, показват последни данни от анализ на Евростат за материалните лишения, които са съпътствали европейските домакинства през 2014 г.

Около 26 на сто от българите под 25-годишна възраст, други 28 на сто от работещите българи на възраст 25-64 години и над 45 процента от по-възрастните ни сънародници - не са били в състояние да се изкушат от почерпка с приятели или семейства именно поради финансов недоимък.

Пак според същия анализ около 37 на сто от българите не са били в състояние да си позволят редовна почивка или отдих отново поради финансови причини. По този показател почти всички възрастови групи събират почти еднакви проценти - младите под 25-годишни българи /38 на сто/, работещите българи /28 на сто/ и възрастните българи / 34 на сто/ - са нямали възможност за редовна почивка поради липса на пари през 2014 г.

Един от 10 европейци не си е позволявал събирания с приятели

Според анализа на Евростат - 1 на всеки 10 европейци /около 13 на сто от населението над 16 г. в ЕС/ не е можел да си позволи събиране с приятели или семейства за по питие поради финансови причини през 2014. Пак поради липса на финанси 1 от всеки 6 европейци не е бил в състояние да си позволи и редовна почивка /около 18 на сто от европейците в същата възрастова категория/.

В дъното на класацията с най-ниски финансови възможности за почерпка с приятели са били унгарците и румънците - съответно 36 на сто и 35 на сто.

Жителите на северната ни съседка са имали и най-малко финансови възможности за редовна почивка - над 56 на сто от тях са нямали пари за отдих, като зад тях се нареждат представителите на България /37 на сто/ и на Литва /35 на сто/.

На обратния полюс на тази своеобразна класация с най-нисък процент от населението с липса на възможност за почерпка с приятели или семейства веднъж месечно са били жителите на няколко страни членки на ЕС: в Швеция едва 0,8 на сто от хората са нямали възможност за финансови разходи за събиране с приятели или семейства, във Финландия - 1,5 на сто, в Дания - 3,2 на сто, в Холандия - 3,3 на сто, в Чехия - 3,4 на сто, в Люксембург 4,1 на сто и др.

Най-нисък е бил делът на хората, които поради финансови причини са нямали възможност за постоянна почивка във Финландия - едва 3,2 на сто, в Люксембург - 4 на сто, в Швеция - 4,2 на сто и др.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 7 години

До 15И с гаджето така. Десет дни Гърция, Турция малко Бг почивки. Басейни, сауйни, инклузив. Да е доволна.

24

един друг

преди 7 години

Заведенията пълни по цял ден (а пък вече се пръскат по шевовете). Улиците пълни със скъпи коли (пак по цял ден). Като се обадя през март да си резервирам лятна почивка, хотелите вече заети, до кофите всеки ден изхвърлени кашони от 50+ инча телевизори. Всеки във фейса качва снимки как кара лъскави коли и ходи на почивки. Пенсионерите не спират да хвърлят пари от балконите. До кога ще пишете само глупости питам аз и отговор не чакам.... ?

23

Анонимен

преди 7 години

Пълни глупости.Заведенията са пълни по цял ден, всеки ден.

fallback