Снимка: flickr
fallback

Край на сливането на почивните дни и отработването в събота внася в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика в оставка Зорница Русинова.

На изпроводяк кабинетът ще разгледа промяната в Кодекса на труда, която цели да се прекрати практиката – почивните дни да се разместват от Министерския съвет.

Ако промяната влезе в сила до края на годината, 2-ри януари може да се окаже почивен ден, тъй като се пада понеделник, а според предложението, ако официалният празник е през уикенда, както се пада 1-ви януари, денят след него е почивен.

Oще по темата

Законопроектът за промени в Кодекса на труда предвижда отмяна на наложилата се практика – Министерският съвет всяка година да размества почивните дни през годината.

Според социалното министерство ефектите от сливането на празници са противоречиви и по-скоро негативни. Сред мотивите за промяната са нарушена комуникация в реално време между бизнеса, институциите и други партньори в чужбина, защото почивните дни по календар се разминават в различните държави.

Други аргументи са нарушаване на работата на финансовите институции, забавяне на плащания и нерегламентирано полагане на извънреден труд.

От Министерството на труда и социалната политика посочват още, че се намалява продължителността на седмичната почивка, тоест има един вместо два дни, когато се отработва съботата, Резултатът от това е по-слаба ефективност и производителност на работната сила, допълнително натоварване, преумора в отделни моменти и стрес на работното място.

В мотивите на законопроекта се посочва още, че се цели гарантитане на равен брой работни дни през всяка календарна година и избягване на работата в събота.

Така ако парламентът приеме промените и те влязат в сила от Нова година, 2-ри януари може да се окаже почивен ден, защото е понеделник. 6 май обаче се пада в събота и няма да има дълъг уикенд.

Останалите празнични дни се падат в средата на седмицата или в петък и при тях също няма да има допълнителни почивни дни през следващата година.

Така при приемане на новите правила през 2017 г. ще се почива извънредно 16 дни. В тях влиза и Великден, който по Кодекса на труда се празнува 4 дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

гърчзавасдънаци

преди 7 години

Събота да е работен ден.Работният ден да е десет часа,почивките двайсет минути и трийсет секунди.Ама общо.Неделя полагане на извънреден труд задължителен доброволен безплатен в чест на патрона и партията.Празници.....няма тков нещо.Отпуските пет дена ако са болни.Поданиците.За просрочване глоби в размер две , заплати.

33

Kicosan

преди 7 години

До 35. 31 декември НИКОГА не е бил официален празник. Ако искаш провери чл. 154 от КТ. Работен ден до обяд беше 24 декември, но от средата на 90те е почивен ден. Може би и ти трябва да кажеш къде живееш.

32

Наблюдател

преди 7 години

До Анонимен 25, работен ден беше до обяд до края на 2005г. От 2006-та не е. Ти къде живееш не ми е ясно? ! Преди 5-6 години направиха неработен и "разпети петък" ( така за Великден станаха 4 официални почивни дни), преди това се работеше

fallback