Снимка: Пресцентър на омбудсмана

Омбудсманът Мая Манолова поиска държавата да отдели бюджет за опазване на паметниците на културата. Тя заяви, че ще предложи промени в нормативната уредба на Закона за културното наследство, чрез които да се създаде по-гъвкав режим за правата и отговорностите на собствениците на недвижими имоти - паметници на културата, включително да се предвидят и стимули като застраховане за сметка на държавата и данъчни облекчения, каквато политика има в редица европейски държави.

Още по темата

Според нея собствениците трябва да имат явни ангажименти и отговорности за опазване на културното недвижимо наследство, както и възможността, когато те не ги изпълняват, държавата обратно да си ги изкупува на по-ниска от предложената цена - например на 50%.

"Ще настоявам държавата да предвиди средства за опазване на недвижими културни ценности на паметници на културата. Например, 100 млн. лв. от този 1 млрд лв., които се твърди, че отново ще бъдат отпуснати за саниране на частни жилища, би могло да се използват за саниране на паметници на културата", коментира тя в Пловдив, цитирана от пресцентъра си.

Манолова предлага още бъдещите продажби да стават само срещу конкретен проект в посока съхраняване на  паметниците на културата, който да бъде реализиран в рамките на 5 години.  При неспазване на условията санкцията отново да е обратно изкупуване.    

Колкото до последния случай с опожарения Тютюнев град в Пловдив, Мая Манолова коментира, че общината има сериозни пропуски в контрола, който е можела да прилага спрямо собствениците.

"За да се стигне до разрушителния пожар в тютюневия склад е очевидно, че Община Пловдив не си е свършила работата. По конкретно, не е изпълнила своите законови ангажименти по чл. 72 и следващите от Закона за културното наследство, които казват, че в случаи, в които има заплаха за увреждане и унищожение на културни ценности,  кметът трябва да издаде съответни предписания на собственика", заяви тя.

Тя бе категорична, че когато предписанията не бъдат изпълнени от собствениците, съответната община следва сама да ги изпълни за своя сметка като учреди ипотека върху имота, след което може да си събере сумите от собствениците.

"Разбрах от медиите, че единственото, което е свършила Община Пловдив и по-специално кметът на Район "Централен", е да събере сумите за тротоарно право, които е дължал един от собствениците. В същото време обаче, по никакъв начин не са проявили активност да накарат собствениците да обезопасят сградите и да създадат предпоставки за тяхното съхранение", подчерта Манолова.

Омбудсманът изрази недоумение, защо това не се е случило след пожара през март на ул. "Одрин" и уроците не са научени. Тя бе категорична, че ще проследи действията на община Пловдив, собствениците и отговорните институции, дали ще изпълнят ангажиментите си.

"Разбрах, че междуведомствена комисия, която е създадена, е излязла с предписания и е възложила на собствениците конкретни действия. В случая това е „да гониш дивото след като си изпуснал питомното", защото цялата тази процедура е трябвало да се случи преди пламъците да изпепелят тютюневите складове", каза Манолова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase