Снимка: архив, Reuters

Държавата подготвя нов закон за храните, който гарантира, че ще ядем по-качествена и безопасна храна. Настоящият закон за храните е създаден 2002 г., но пазарът днес е различен.

Глобалният пазар на храните се движи по други правила. – обясни Мариана Кукушева от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Тя допълни, че има законодателство, което поради липса на поправки в действащия закон не кореспондира с европейските регламенти и не могат да бъдат прилагани каквито и било наказания.

По думите й, с новия закон за храните категорично се забранява практиката върху продуктите с оригинална опаковка да се лепят етикети, които да крият срока на годност или наличието на алергени.

"Преетикирането обикновено е действие, което се извършва от производители и търговци, които имат особено отношение към сивата икономика", уточни специалистът.

Стана ясно, че ще има и храни от растителен произход, но те ще са на определен щанд. Няма да може нито върху солети, бисквити, вафли да се поставят стикери, които да крият срока на годност.

Кукушева коментира и практиката да се продават свободно продукти извън търговските обекти, какъвто е случая с царевица на плажа, например. По думите й, тази практика е пренесена от нас в Европа, а не обратното.

"Друг акцент е, че в сегашния закон за храните не се изисква обектите на производство и търговия с храни да имат необходимата документация, свързана със Закона за устройство на териториите. Това означава, че разнообразието от всякакви видове обекти със съмнителна хигиена е практика, която нормативно не може да бъде преустановена, освен през закона за храните", поясни още Мариана Кукушева пред Нова тв.

Очаква се новият закон да влезе в сила за бизнеса от 1 януари 2017 година.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase