Снимка: ИА "Черно море"

Има проблем с рибните запаси в Черно море, те като цяло намаляват. Това призна Марина Панайотова – ключов експерт по риби и морски бозайници в Института по океанология във Варна, предаде Информационна агенция „Черно море“.

„Извършват се ежегодни оценки на регионално ниво за цялото Черно море, тъй като видовете мигрират, те не се задържат в акваторията на една или друга държава. Отчетено е влошаване на запасите от калкан, а в последните години и барбуня. През септември предстои актуализирането на регионалните оценки на стопанските видове риби“ – допълни Марина Панайотова.

По време на пресконференция тя разказа още за проучване на биоразнообразието в крайбрежната зона, която обикновено остава извън фокуса на изследванията.

„Проведохме доста мащабна кампания. Идентифицирахме 28 вида нестопански риби, някои от тях редки и защитени от редица международни конвенции, както и 9 вида стопански риби. Проучването беше в района от нос Емине до нос Галата. Няма как разбира се в рамките на една кампания да бъдат открити всички видове риби, които обитават Черно море – общо около 138. Специално при стопанските видове наблюдавахме почти всички, тъй като в България в големи количества не се ловят повече от 10-ина вида. Една от най-интересните защитени от закона риби, която установихме по време на нашата експедиция, е кеслеровото калканче. То се среща в крайбрежната зона, по пясъчни дъна и е особено чувствително към разрушаване на местообитанието. В пясъчните местообитания наблюдавахме още морски дракон, морски език, а в скалните – скорпид. Открихме и няколко екземпляра руски есетри. Немската есетра се води изчезнал вид, а от промишлените на изчезване е скумрията, въпреки че единични екземпляри се хващат в Турция, но в наши води все още не сме виждали“ – разказа Марина Панайотова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase