Снимка: Булфото, архив
fallback

Жителите на стария грав в Несебър, който е един от българските обекти, включени в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО, се оплакаха от дискриминация.

Те вече са внесли и жалба в Комисията за защита от дискриминация срещу Плана за опазване и управление на Стария Несебър, изработен от Националния институт за недвижимо културно наследство.

Според жалбата целият план е базиран на рестрикции, ограничителни режими и специфични изисквания, които нарушавали конституционните права на местните граждани и ги третирали различно от другите граждани на страната, съобщиха от Комисията.

Хората се оплакват, че за тях процедурата по одобрение на инвестиционни и архитектурни проекти е в пъти по-тромава и по-скъпа отколкото за останалите населени места.

Дори подмяната на врата или прозорец подлежала на съгласуване с общината, Министерството на културата и института за културно наследство.

Върху видимите фасади и покривите на къщите не се допускало монтирането на слънчеви панели, климатични кутии – средства за икономия на електроенергия, чието използване навсякъде другаде се стимулира и толерира.

Всички дейности по застрояване, подновяване на линейна инфраструктура се предхождали от спасително археологично проучване в рамките на целия урегулиран поземлен имот до пълното изчерпване на археологическите напластявания.

И всичко било за сметка на собственика на имота.

Максимално се ограничавал автомобилният достъп в стария град, не се допускал и обществен транспорт.

И това били само малка част от ограничителните и дискриминационни разпоредби на Плана за опазване и управление на Стария Несебър според жалбоподателите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 8 години

Дори и без климатици и соларни батерии, Несебър не е това, което трябва да бъде! Стария град е превърнат в един грозен битак от ориенталски тип. Всъщност се чудя колко още ще остане в списъка на Юнеско? Нашенеца няма чувство за естетика, не го интересува културно-историческо наследство... В Прага и Братислава примерно в старите части на градовете все едно попадаш в друга епоха, всичко е запазено и поддържано автентично. Бирария в Прага си е с циментовите "троторани" плочи на пода.

10

Анонимен

преди 8 години

Това е културно наследство и е съвсем нормално да не се разрешава промяна. Навсякъде по света е така.

9

Десислава

преди 8 години

Е,да де,ама и цените в стария Несебър са в пъти повече!Нещо не са схванали несебърци ли така им е по -удобно!

fallback