Снимка: архив Булфото

Контролът за безопасност на храните не е ефективен. Той се осъществява в условията на недостиг на финанси и хора и риск от корупция. Контролът по границите не е според нормите, което създава възможност в България да влязат опасни храни.

Това са част от заключенията на Сметната палата, която приключи одит за ефективността на контрола върху храните.

Липсата на пари и хора възпрепятства текущата дейност и възможностите за последваща проверка за изпълнение на предписанията, става ясно от доклада.

Недостигът на средства в Българската агенция за безопасност на храните е причина за сравнително ниските заплати. Липсва и адекватно материално стимулиране. Добре обучените кадри не са мотивирани и не могат да бъдат задържани, поради което е високо нивото на текучество, става ясно още от одита. Всичко това създава корупционни рискове, е един от изводите на Сметната палата.

Одиторите дават пример - поради липса на административен капацитет проверки са осъществявани само от един инспектор, освен това липсва ротация на инспекторите.

Една от препоръките на Сметната палата е да има дежурен служител, който да е на разположение извън работно време за спешни случаи, денонощно, 7 дни в седмицата във всички подразделения на БАБХ.

Докладът констатира и че областните дирекции на БАБХ и граничните пунктове са изправени пред сериозното предизвикателство. Там няма изготвени критерии за оценка на риска, с което не са изпълнени нормативните изисквания.

“В един от проверените гранично-инспекционни пунктове например, освобождаването на пратките е извършено преди излизане на резултатите от лабораторния анализ, което поражда рискове на територията на страната да бъдат допуснати опасни храни“, се казва още в доклада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase