Снимка: flickr
fallback

Заболелите от остри респираторни инфекции се се увеличили с около 30% за седмица. Общата заболеваемост за 7 дни е близо 54 на 10 000 души за страната, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и национален консултант по микробиология.

Децата и хората в активна възраст са най-засегнати от дихателните вирусни инфекции в момента, каза пред "24 часа" д-р Бисер Георгиев, общопрактикуващ лекар в столичния ДКЦ 11. Вирусите не предизвикват тежко боледуване, но хремата и кашлицата може да продължат над 10 дни.

Най-много болни има в Габрово, където заболеваемостта при децата между 5 и 14 г. е няколко пъти по-висока в сравнение с останалите райони - 957 на 10 000. Следват Ловеч, Стара Загора, Шумен, Плевен и там също най-много боледуват децата.

"Грип няма все още, респираторните инфекции в момента се дължат на други вируси - корона вируси, риновируси и респираторно-синцитиален вирус при децата", обясни на свой ред проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.

"Трите грипни вируса, които ще предизвикват епидемията в Северното кълбо тази зима, са А/Калифорния (H1N1), А/Швейцария (H3N2) и В/Пукет. Сред тях нов е вирусът "Швейцария", за който може да се очаква да бъде водещ, но все още липсват данни”, обясни държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Грипната епидемия в Европа е далеч, сочат епидемиологичните данни на Европейския център за контрол на заболяванията.

Под 1% от изследваните проби за грип са положителни. Единични случаи и на трите очаквани грипни вируса са засечени в 8 европейски страни, сред които Германия, Великобритания, Швеция, Словения и др.

"Грипът личи по внезапното начало - човек е силно отпаднал, с болки в ставите, мускулите, очите, висока температура. Заболяването засяга целия организъм за разлика от обикновените дихателни инфекции, и изисква сериозно отношение", каза д-р Кунчев.

Най-важното е болният да остане у дома особено в началния период - човек е най-заразен 2 дни преди появата на симптомите и 2 дни след това.

Лечението на грипа е с антивирусни препарати - инхибитори на ензима невраминидаза на грипния вирус, и трябва да започне в първите 48 часа от началото на инфекцията, препоръчва СЗО. Сегашните вируси имат резистентност към лекарствата от по-старото поколение с активна съставка римантадин.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Цивилизовайте се

преди 8 години

До Анонимензаради такива като тебе се носят епидемии и се разболяват цели офиси с хора. Разнасяте си болестите по улиците, градския транспорт, кината и къде ли не. Пиете ми чай от пакетче и си мислите, че се лекувате, щото и с билки не знаете как да се лекувате. Влачите се със сополи и температура по 3 седмици, а кашлицата по още 6 месеца. Не си взимате болнични, защото не ви осигуряват на пълна заплата и ще вземете по-малко пари. Накрая влизате по спешност и се лекувате на наш гръб.

21

Анонимен

преди 8 години

Лъжичка настърган джинджифил с мед, чай от лайка и мента, много течности, особено топла вода с лимон, по-лека храна, може и гаргара с ракия, често проветряване на дома, ограничаване на посещенията в места с натрупване на много хора - все елементарни неща, но по-добре, отколкото да се тъпчем с лекарства!

20

Вирусолог

преди 8 години

Как да не се знае кога ще дойдат вирусите нали братята американци ни ги пускат. Америка има най много патенти в областта на вирусологията.Там са създадени на-много вируси. Най смъртоносните вируси са с американски произход справка например вирус ебола патент в чичо гъугъл и ще видите номера на us патента: Patent US20120251502

fallback