Снимка: БТА
fallback

Пловдив празнува 130 години от обявяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. За първи път тази година ще бъдат показани уникални експонати, разказващи за политическия акт на Съединението. Те вече са изложени в Историческия музей в града, а експозицията ще бъде открита от президента Росен Плевнелиев тази вечер.

Най-голямата атракция е каретата на първия генерал-губернатор на Източна Румелия Алеко Богориди. Каретата на 133 години е произведена в Англия, а в нея са се водили част от съдбоносните политически разговори за обединяването на Източна Румелия и Княжество България.

"Съединението е едно от най-важните събития в новата ни история”, заяви пред Dnes.bg директорът на Историческия музей в Пловдив Стефан Шивачев.

Според историка, важни са уроците, които ни е дало Съединението.

"Пловдивският урок на Съединението е в това, че пловдивчани са решили да бъдат българи, а не столичани, защото знаем какви кариерни възможности дава една столица”, твърди историкът Шивачев.

Един от основните въпроси, по които се е спорило по онова време, е дали София е трябвало да става столица на България. Фактите сочат, че след като Пловдив отстъпва първото място на София, Градът под тепетата започва да изостава в икономическо отношение.

"Една година след Съединението в пресата и по улиците се чуват гласове: "Защо дадохме на шопите да са столичани, като Пловдив тръгна назад”, казва още Стефан Шивачев.

В първите години след Съединението София е започнала да се развива изкуствено, твърдят историците.

"Няма лошо в това, че днес София е столица на България, лошото е било преди 130 години, когато тя е започнала да се развива изкуствено и да нараства изкуствено за сметка на другите градове”, каза още пред Dnes.bg шефът на Историческия музей под тепетата.

"Днес Пловдив е град за живеене, а София е столица за правене на бизнес", смята историкът.

Въпреки всичко най-важният урок от събитията около Съединението на България е голямото обединение на българския народ.

В центъра на Съединението на Княжество България и Източна Румелия е издигнат паметник, под който вечерта на всеки 6 септември са кулминацията на тържествата по повод обединяването на българите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

55

Атлас

преди 8 години

А сега малко за че София не е древна,малко данни от википедия-Със сигурност по времето на троянската война на мястото на съвременния център на София е съществувало тракийско поселище.В края на 8 век пр.н.е. и през 7 век пр.н.е. северно от минералния извор в близост до Владайска река възниква тракийски град, станал постфактум известен като Сердонполис или Сердика.....Някакви си 9-10 000 години,иначе Пловдив е най-древния!!!!!!!!!И забележете думата ГРАД,а не друго.

54

Атлас

преди 8 години

Средновековни пътеписи за "селото"София-Кемпелен, 1740-София е град без стени. Впрочем градът е огромен, тъй като има осем хиляди мюсюлмански, две хиляди български и хиляда еврейски къщи-Хр. фон Власдорф 1660-По пътя трябваше да минем през някогашната столица на България София,-Луи Жедоен, 1623-Най-сетне пристигнах в София, твърде голям и населен и много неприятен град.А.Пуле 1657 София е по-малка от Орлеан, въпреки че е столица и седалище на румелийския паша.Толкова за малката София.

53

хм

преди 8 години

Историкът Шивачев измисли нова история. Никога не е имало спор София или Пловдив. Гласуването на депутатите е било с един глас повече за София(гласът на Марин Дринов) вместо Велико Търново.

fallback