Снимка: архив, Булфото
fallback

Продължава акцията срещу некачествените горива у нас. И днес 30 екипа на икономическото министерство ще подменят пломби на бензиновите колонки. Целта е до събота сутрин да бъдат подменени 11 000 пломби на бензиностанциите в страната.

Вчера експерти на Института по метрология започнаха смяна на пломбите на измервателните уреди по бензиностанциите. Препломбирането започна от Пловдив от малка бензиностанция на ул. "Цар Калоян". Още на първата проверена колонка експертите откриха нарушение.

"Установи се, че се различава количеството литри с това, което трябва да влезе реално във вашия автомобил", заяви зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева, която проследи проверката на място.

Оказа се, че на всеки 20 литра заредено гориво се отчита със 100 милилитра повече бензин в колата. По този начин сметката набъбва.

"Не можем да пломбираме бензиноколонката сега, защото трябва да дойде ремонтно звено, да се замери разходомерът и тогава вече да се постави редовна пломба", каза пред Dnes.bg инспектор Тодор Бабунов.

Акция "пломба" стартира, след като преди ден премиерът Бойко Борисов поиска институциите да се активизират, за да няма повече нарушения. По думите му 40% от горивото в нашите бензиностанции е или с терпентин или с високо съдържание на сяра.

"Ако се сложи терпентин, той прави бензина много по-взривоопасен. Не мога да кажа дали е икономическо изгодно да се слага терпентин в горивото, смятам, че не е оправдано", коментира днес пред Нова тв Николай Янев, който отговаря за техническото обслужване на една от бензиностанциите в столицата. 

"При съмнение от страна на клиента, винаги може да се поиска се от управителя да се направи замерване на точност на съоръжението. Това се прави като се налива гориво в 20-литровия еталон. Всички управители на бензиностанции са предупредени, че не може да се отказва тази услуга", обясни той.

Според Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация, големите вериги бензиностанции имат много стриктен вътрешен контрол, защото те разчитат на доверието на клиентите и печелят от оборота, а не от разреждане на горивата.

"Няма как управител на бензиностанция, служител в бензиностанция или шофьор, който кара горивата с цистерна, да развалят качеството", твърди той.

"В малките бензиностанции, особено във ведомствените могат да сложат всичко в горивото и слагат всичко", смята Делчев.

Вчера Бойко Борисов поиска и от Комисията за защита на конкуренцията да се произнесе – има ли картел при търговците на гориво у нас. От антимонополния орган обявиха, че имат нужда от месец-два, за да завършат проверката. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

КиПаджия

преди 8 години

Понеже съм слагал измервателни уреди по петролните бази на Лукойл в страната и на нефтобазата в Росенец и нефтозавода ще ви кажа, че са така направени, че макар и да има пломби по разходомерите, си има и специален софтуер към фискалните устройства, с който може да се спре меренето на преминаващото гориво в определен момент и това да се подаде към системата на Митниците. Всичко това е правено от български инженери по руски заказ и така винаги са на загуба. Само натискаш копчето и системата спира.

50

Анонимен

преди 8 години

Дянков ги беше погнал,но не издържа горкия, сега,май ще ги сложат в ред!

49

Анонимен

преди 8 години

чакаите като се върне на предишните цени петрола - тогава ще видите как цените ще скочат двойно аламинут и кой ще е виновен тогава - а познайте

fallback