Снимка: БТА
fallback

Слуховете за повишена радиация в България заради пожара в района на украинската атомна централа в Чернобил нямат основание. Това заяви главен комисар Николай Николов, директор на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" пред БНР. По думите му няма място за притеснения във връзка с пожара в Украйна.

"Наблюдаваме го от два дни и искам да кажа, че, първо, пожарът не е в печално известната централа Чернобил, а в нейните околности. Развива се в гориста местност. Горят сухи треви, храсти и торф. Преди около 2 часа пристигна официално съобщение, че пожарът е локализиран и колегите от НИС в Украйна пристъпват към неговото окончателно погасяване. Министерството на извънредните ситуации на Украйна не съобщава за повишен радиационен фон. Нещо повече - националната система, която контролира гама-фона над България, не алармира никъде за повишен фон в България", заяви той.

Oще по темата

Националните системи на Румъния, на Молдова, също не предупреждават за такава опасност. Европейската система за мониторинг на радиацонния гама-фон също не съобщава за подобни проблем, допълни той.

"Така че, слухът, който е тръгнал, е неоснователен", категоричен е Николай Николов.

В същото време от Агенцията за ядрено регулиране съобщават, че при тях няма постъпило съобщение за опасност от трансгранично радиоактивно замърсяване.

От там припомнят, че пожарът е възникнал на 29 юни в югоизточната част на зоната с ограничен достъп на АЕЦ "Чернобил". Според информация от Регулиращия орган на Украйна няма значими изменения на радиационните параметри, характерни за района.

Няма изменение на радиационния фон за територията на България, съгласно измерванията от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на гама-фона (BULRaMo), поддържана от Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ, се посочва в съобщението на АЯР.

"Огънят в зоната за ограничен достъп на АЕЦ "Чернобил" не е предизвикал промяна във фона на границите на Украйна с Беларус и Русия, а камо ли на 1000 км", обясни шефът на аварийния център на Агенцията за ядрено регулиране Марина Низамска пред "24 часа".

"Там, на място, е регистрирано двукратно увеличение на цезий 137, но това е естествено, защото тази земя е замърсена от времето на аварията в атомната централа и при пожара се издигат прахови частици. Няма обаче как да се получи трансгранично замърсяване, тъй като липсва взрив, който да издигне високо в атмосферата радиация, която да се разпространи", допълни тя.

Низамска заяви, че в Чернобил има 39 мониторингови станции, които отчитат ситуацията.

От МВР също съобщиха, че няма промяна на радиационния фон на територията на България, вследствие на горския пожар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

61

Анонимен

преди 8 години

Това е изкуствено създавана паника!! Не се поддавайте на провокациите!!!

60

Просветен

преди 8 години

До ГрегЦезият е бета радиоактивен, но при разпадането си отделя гама-линия с енергия 661,66 keV, което довежда до изменения в гама-фона :-)

59

Просветен

преди 8 години

До ГрегЦезият е бета радиокативен, но при разпадането си отделя гама-линия с енергия 661,66 keV, което довежда до изменения в гана-фона :-)

fallback