Снимка: Булфото, ахрив

За 42,5% от българите най-голям проблем в столицата са задръстванията, следвани от постоянни некачествени ремонти на улиците (29,2%) и липсата на места за паркиране (22,7%).

Това сочат данните от социологическо проучване на Агенция "Барометър България" за нагласите и очакванията на гражданите към местната власт в пет големи български общини - София, Русе, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново.

Като най-незначителен проблем хората виждат бездомните кучета (8,8%), проблемите с велоалеите (5,9%), лошо поддържаните сгради (4,9%), мръсотията (4,6%), паметникът на НДК (3,5%), провалът на кандидатурата за столица на културата (2,7%) и проблемът със строежа на Северната скоростна тангента (2,2%).

До голяма степен хората определят като положително развитието в транспорта – разширението на метрото (48,4%), новите превозни средства в градския транспорт (16,8%), ремонтите по основни пътни артерии в града (17,3%).

От агенцията отбелязват, че в София, както и в другите изследвани места, жителите не са запознати с общинските проекти, които са приоритет на управлението. Като цяло оценката общината да работи по такива проекти и много добра, но липсва информация сред обществото.

Софиянци смятат, че Йорданка Фандъкова се справя добре с работата си, като средната й оценка е 4,2 от 6. От анкетираните 15,9% й дават отличен 6. 28 на сто много добър 5, а о31% - добър 4. 14 и 11% й отсъждат както следва среден 3 и слаб 2. Тази оценка я прави "отличникът" на общините.

Данните в столицата показват, че в сравнение с други общини много по-малък процент от анкетираните отговарят, че биха продали гласа си (2,7%) и "зависи колко ще получа" (6,6%). Голям е процентът на категоричните, че няма да продадат гласа си (46,4%) и тези, които отговарят с "по-скоро не" (18,9%). В София е доста по-нисък процентът от другите изследвани общини на тези, които отказват да отговорят (25,4%).

Проучването в петте общини е проведено в различни периоди в края на май и началото на юни 2015 г. В София то е направено сред 819 души на възраст над 18 г. по поръчка на фондация "Европа".

Проблемите на втория по големина град в България - Пловдив, обаче са много по-различни от тези в столицата. При проучването резултатите показват следните проблеми:

Като цяло развитието на централната част е големият позитив от работата на община Пловдив според проучването – 18,6% посочват това за постижение. В същото време се откроява мнението, че другите райони в общината са "изоставени" и там не се прави почти нищо. Като постижение пловдивчани определят инфраструктурата – 16,4%, оправянето на градската градина – 13%, избора на Пловдив за културна столица на Европа – 10,2%, зоните за спорт и фитнес – 9,6%, главната улица, която е пешеходна зона – 9,3%, и подобряване на чистотата – 3,8%.

Оценката за работата на кмета е малко над среден 3. Прави впечатление, че респондентите дават по-висока оценка за работата на общинския съвет, отколкото на кмета. Средният резултат по шестобалната система за кмета е 3,28, а за съвета – 3,4.

71% от запитаните искат нов кмет, 12,2% си го харесват, а 16,8% нямат мнение.

В Русе са запитани 626 души, сред които преобладава мнението, че в общината не се прави нищо (46,5%). Строежът на спортната зала е определен за постижение от 17,4%, ремонтът на центъра – от 9,4%, ремонтът на бул. "Тутракан" – от 8,9%, обновление на пазарите – от 2,4 %, и новите детски градини – от 1,3%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase