Снимка: архив, Reuters
fallback

Розата е най-разпознаваемият български символ и сме длъжни да защитим това световно постижение на България. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в приветствието си към жителите и гостите на Казанлък, където взе участие в заключителните тържества за Празника на розата в подбалканския град. Държавният глава, представители на местните власти, министри и стотици граждани наблюдаваха традиционното шествие по случай празника.

В словото си президентът припомни, че в България са концентрирани две трети от световното производство на розово масло. "Страната ни раполага също така с природни и климатични дадености, които гарантират уникални условия за отглеждане на маслодайната роза, а българското розово масло е вписано като Защитено географско указание в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания’, допълни още той.

Президентът Плевнелиев изрази надежда, че розопроизводството ще намира все по-голяма подкрепа от страна на изпълнителната власт и определи подкрепата за бранша като „регионална политика действие“. Държавният глава приветства и усилията на местната власт Празникът на розата да бъде включен в списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

Празникът в Казанлък започна с ритуално бране на рози от рано тази сутрин. Розовите полета бяха изпълнени с хиляди гости от страната и чужбина, които наблюдаваха възстановки на ритуалите розобер.

Производството на българско розово масло и насажденията се възстановяват, отбелязват трайна тенденция на увеличаване на площите с българска маслодайна роза. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева.

Тя съобщи, че за първи път от тази година в новия програмен период традиционните български сортове маслодайна роза ще получат допълнителна подкрепа в рамките на Програмата за развитие на селските райони. Всеки производител, който има насаждения на традиционен сорт маслодайна роза може да получи допълнително плащане за това, че е съхранил тези сортове, посочи министърът. Тя добави, че производителите на роза за цвят пък може да кандидатстват по общо 6 мерки в програмата.Танева отбеляза, че България задоволява 40 процента от световното търсене на розово масло.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

днеска

преди 8 години

От този бизнес какви пари може да се докарват. Ако дойде някой западен инвеститор за 3-4 години спокойно може да направи няколко десетки милиона печалба. Просто някой трябва да ги открехне, че тук има премного хора, готови да работят 12 часа на ден за 10лв. И се чудя какво блее държавата - това си е златна мина.

17

пак някой

преди 8 години

Миналата година ми гостува един приятел от Япония. За първи път беше в България. Човека е обиколил света. Няколко пъти. Нито Царевец, нито стария Пловдив, нито София, нито Казанлъшката гробница го впечатлиха. Обаче като влезе в Музея на розата, едва го изкарах от там. Разгледа абсолютно всичко. Беше като омагьосан....!

16

някой

преди 8 години

До 16. Да. От Афганистан в Персия от турците. Но първите розови насаждения по българските земи са внесени от български търговци именно от Персия през 18 век. Преди това розата изобщо не е съществувала по нашите земи. Поне *** до Музея на розата и поразгледай експонатите.

fallback