Снимка: Dnes.bg

Официален старт на розобера беше даден на територията на Подбалкана. В Карлово бе кулминацията на тържествата, посветени на празника на розата. За първи път тази година туристите успяха да наблюдават и демонстрация на преработване и добиване на етерично масло от розов цвят и билки.
 
Розовата долина посрещна стотици туристи от САЩ, Холандия, Белгия, Франция и Испания за началото на розобера. Най-многобройната група беше от японци. В страната на изгряващото слънце за първи път тази година 2-ри юни е обявен за ден на Розата.

"Разбрах, че България била красива държава и от дълго време исках да посетя страната", разказа пред Dnes.bg Ейко Такана, която е турист от Япония.

Тазгодишната царица на розата Карина Димитрова бе изведена рано сутринта от розовите градини в Карлово и с шествие до центъра на града бе въведена на площада, където отправи своето послание. Там получи и златна роза, изработена отпреди 40 години, която е символ на съхраняването на традициите, които датират от векове.

"Първата роза е била пренесена в България през 17 век във Войнягово", разказа розоберачката Цонка Дамянова.

Тази пролет розопроизводителите ще отчетат 30% по-лоша реколта.

"Добивите не са добри, което формира доста висока цена, но земеделските производители би трябвало да са доволни, защото цената доближава 3,80 и би трябвало да са добре", твърди Михаил Михайлов – собственик на розопреработваща компания.

За първи път тази година туристите имаха възможност да наблюдават демонстрация на преработване и добиване на етерично масло на маслодайна роза. От 3 тона розов цвят се добива един килограм розово масло.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase