Снимка: flickr
fallback

Почти всеки втори български мъж и всяка пета българска жена са закоравели пушачи, които пушат всекидневно, сочат данни от националната статистика за употребата на тютюневи изделия от българите, цитирано от БТА.

Най-закоравели пушачи сред мъжете са българите на възраст 25-44 години, показва изследването.

Според данни на Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) - ако през 1952 г. са пушили 13,7 на сто от българите - то след половин век, броят на пушачите у нас е нараснал повече от три пъти - над 45 на сто през 2002 г.

Oще по темата

Пак по данни на НЦОЗА в периода от 2001 - до 2005 г. България е била на трета позиция в света след Гърция и Япония по потребление на тютюневи изделия на човек от населението.

Данни от доклада "Health at a Glance: Europe 2012" сочат още, че редовно пушещите мъже в България са 40 процента от населението над 15-годишна възраст в страната и заемат трета позиция в ЕС по тютюнопушене след Латвия (46 на сто) и Естония (43 на сто).

Пушенето се увеличава сред младите българчета

Според данни от "Глобално проучване на тютюнопушенето сред младите хора" (GYTS), организирано от СЗО, Центърът за контрол и превенция на болестите в САЩ - от близо 1,3 милиарда активни пушачи по света - над 250 милиона са млади хора.

Резултатите от GYTS за България показват, че около 60 процента от българските ученици са правили опити да пушат, като от тях 61 на сто са момичета и 56 на сто – момчета.

Тревожен е обаче процентът на запалилите първа цигара български деца под 10-годишна възраст - 21,2 на сто (26,6 на сто момчета и 16,3 на сто момичета).

Според изследването първите опити на българските ученици да запалят първа цигара се ситуират около 13-годишна възраст.

Цигарите са водеща причина за смъртност в световен мащаб

В глобален мащаб тютюнопушенето е една от доказаните и водещи, но предотвратими причини за болестност и смъртност, а тютюнът е единствената законно продавана потребителска стока, която убива почти половината от тези, които я употребяват, сочат данни на СЗО.

Тютюнопушенето е доказана причина за развитието на онкологични, сърдечносъдови и респираторни заболявания, което причинява повече проблеми от алкохола, наркотиците, високото артериално налягане, наднорменото тегло или високия холестерол.

По данни на СЗО всяка година над 5,6 милиона души в целия свят умират преждевременно от заболявания, свързани с тютюна. Ако тези тенденции се запазят, през 21 век тютюнопушенето ще е причина за смърт на около 1 милиард души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 8 години

Станахме като руснаците едно време. Да се напият и напушат за да не виждат действителността. Сега при тях не знам как е но при нас ни остана пиенето и пушенето. С Тикваров вървим към нищото, бедността и отчаянието. От обещанията му останаха само думите. Имаме воля казваха герберугите. Воля за здраво лапане и лъжи, много тлъсти и сочни лъжи. Нищо за икономика, за облекчаване на Малкия и Среден бизнес, за нови работни места, нищо хей, нещо! Ще добруваме тогава.

46

Анонимен

преди 8 години

До ФАШИСТДядка,жив и здрав да си!!!Желая ти още 76 години да изкараш в прекрасната Рила.Проблема е че хората,който живеят в мръсния и стресиращ град нямат нужда от последния пирон в ковчега,наречен никотин.

45

===

преди 8 години

"The House I Live In Documentary - Short Clip" от 2.45 мин.

fallback