Снимка: архив Булфото
fallback

15 собственици на апартаменти, гаражи и студия в кооперация на ул. "Мадара" 20 са реално застрашени да останат на улицата, след като съдия-изпълнител ги е погнал да освободят имотите или да ги платят отново.

Причината е една – фирмата, построила кооперацията и продала апартаментите - "Матико 2000" ООД, е теглила кредит, като е ипотекирала цялата сграда и земята под нея и сега банката си иска имота, след като кредитът не е бил обслужван.

"От 7 години съм собственик, платих апартамента на зелено. Имам и гараж. Имам нотариален акт и всички документи. При подписването на договора за покупко-продажба никъде не беше споменато, че всичко е ипотекирано. Преди 4 дни разбрах, че трябва да напусна имота, който бил собственост на банката, или да платя парите, на които е оценен. И сме в такава ситуация всички собственици в цялата кооперация.

Разбрахме, че на въпросната фирма са ипотекирани всички имоти. Това обаче нас не ни интересува. Нас ни гонят от собствените ни жилища. И юристи ни обясниха, че банката е в правото си, защото се явява собственик на имота. Сега трябва или да напуснем, или да платим отново. Оказа се, че ние нямаме права и законът нас не ни защитава“, каза за "Черно море" д-р Димитър Корновски, който е един от собствениците.

"Ние сме едни от първите, които се нанесохме в кооперацията. Всичко сме си платили и си имаме нотариален акт. Когато съдия-изпълнител взе да лепи бележки из кооперацията, разбрахме, че има много сериозен проблем. Всички ще подадем жалба в прокуратурата за измамата, но не знаем дали ще успеем да си спасим жилищата. От документите, които успях да събера, е видно, че има решение на съда, според което фирмата, която ни продаде апартаментите, не си е изплащала кредита, кооперацията вече е собственост на банката и наистина жилищата ни могат да бъдат продадени на търг от съдия-изпълнител", каза домоуправителката Емилия Димитрова.

Тя допълни, че има два апартамента, които вече са били препродадени на други семейства от бившите собственици, и то скоро. Те също не са знаели по никакъв начин, че имотът им има тежести.

Според юристи подобни имотни измами са често явление и, за съжаление, много хора, които са си купили жилища, ги губят, и то след битки в съда. Техният съвет е преди покупка на имот да се консултират с адвокат, неангажиран с продавача, който да направи пълна проверка на собственика и на имота.

Автор: Лиляна Трънкова

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Сандо

преди 9 години

Честито на печелившите!

34

Mirko

преди 9 години

Ето поредният пример за това как банка си прехвърля отговорността на съвсем непознат човек. В случая са няколко. Когато е разрешила и отпуснала крадита, фирмата е ипотекирала н на брои имоти. Когато са започнали да се продават, защо банката не си е погасявала кредита ? В смисъл вървят сделки и банката е трябвало да прибира част от парите. Но нашите банки не искат да си свършат сами работата. Те искат само да прибират и лихви и такси. За да държиш здраво един кредит, трябват и познания и ресурси.

33

Анонимен

преди 9 години

На може да се впише сделкав Службата по вписвания,ако е налице това,което се твърди в пишман статийката!Няма как да стане,защототам се проверява имота,обектна сделката ЧИЯ собственост еи ИМА ЛИ ТЕЖЕСТИ,т.е. дали е ипотекиран!При наличие на несъответствие,НЕ СЕ ВПИСВАТ НОВИТЕ обстоятелствав регистъра на службата исделката Е НЕВАЛИДНА!т

fallback