Снимка: архив, Булфото

Точно в 00:45 часа настъпи астрономическата пролет. Това е и денят на пролетното равноденствие, когато продължителността на деня е равна на нощта.

В 13:02 часа Слънцето, при своето видимо движение по еклиптиката, пресича пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера преминава в северната. Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата астрономическа пролет е равен на една тропична година и се равнява на 365,24219 денонощия.

Само дни след посрещането на пролетта, в последната събота срещу неделя на месец март в 3:00 часа сутринта на 29 март (неделя) , ще преместим и часовниците си с един час напред, за да минем на лятно часово време.

През първия пролетен ден, на места в източните райони ще превалява дъжд, но до обяд валежите ще спрат и облачността ще намалее.

След обяд над страната ще се установи слънчево време, съобщиха синоптиците от НИМХ.

Ще духа слаб западен, в Източна България – до умерен северозападен вятър. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, по – високи в източните райони и по Черноморието. Максималните ще са между 8°и 13°.

Атмосферното налягане ще се понижава, но ще остане по-високо от средното за месеца.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase