Снимка: БТА
fallback

Ураганният вятър, който бушува през нощта във Вършец, е повалил десетки дървета в градския парк, който е вторият по големина в страната след Борисовата градина в София и любимо място за разходка на много туристи.

Oще по темата
Дърветата са садени преди 80-100 години от създателя на парка и основател на балнеолечебното дело в България д-р Дамян Иванов и няма как да бъдат възстановени в същия вид, обяви на извънредна пресконференция днес кметът на общината Иван Лазаров, цитиран от БТА.

Вятърът, който е бил със скорост 150 километра в час, е счупил леки дъсчени постройки във Вършец и селата на общината, прозорци на жилищни сгради и офиси. Вършец и селата от общината са прекарали нощта на тъмно, а тази сутрин електрозахранването в курортния град е възстановено.

Заради паднали дървета много от пътищата в общината са били блокирани през нощта, но до обяд са разчистени от екипите на пожарната и на общината, уточни кметът.

Вицепремиерът Томислав Дончев посети днес Вършец и разгледа пораженията от ураганния вятър. Той заяви, че за щастие няма човешки жертви и пострадали, а държавата ще помогне на община Вършец за възстановяване на щетите от бурята.

Дончев обяви, че се готви закон за подпомагане на частни стопани, пострадали от бедствия. В определен размер ще бъде помогнато и на хора от Вършец, чиито покриви са били отнесени от стихията, обяви той.

Областният управител на Монтана Ивайло Петров съобщи, че към момента пътищата до всички села в региона са разчистени. Все още няма електричество в част от селата на общините Вършец, Берковица, Георги Дамяново и Чипровци, но екипи на ЧЕЗ от Монтана, Враца и Видин работят за възстановяване на прекъснати от вятъра далекопроводи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 9 години

само бих ти казал, че при мокра почва всичко излиза нямаш си на представа какъв феноменален ад беше

4

Винсент

преди 9 години

Още мнооого климатични аномалии ще има в бъдеще. Може би когато хората започнат да уважават природата и да я зачитат нещата ще се променят. Ето всеки ден виждам как *** секат гората около населеното място, в което живея. Кой колкото си иска. Няма горски стражари, няма закони, няма нищо. И повечето българи правят същото. Избира си някой да речем едно 200 годишно сливово дърво, реже го, товари си го в каруцата и това е. Всеки хвърля *** където се сети, ееее не може така...

3

пенсер

преди 9 години

На всяко дърво му иде края в един момент. 100 годишните дървета са по-слаби и е нормално да падат при силен вятър. Иначе щеше да е пълно с 1000 годишни.

fallback