Наводнението в Мизия. Снимка: архив Булфото

Над 80 различни постройки са разрушени в наводнените части на Мизия по предварителни данни. Това съобщи заместник-директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Васил Василев, който ръководи Кризисния щаб на място.

Той посочи, че при направения по-рано днес обход в наводнените квартали спасителните екипи са установили, че са разрушени 32 къщи, 18 гаража, 14 кухни и 38 различни селскостопански постройки. Според него щетите ще са много повече, тъй като след оттеглянето на водите в коритото на р. Скът може да се установят поражения върху някои къщи, които ще се окажат негодни за живеене.

Още по темата
По данни на Кризисния щаб в съседното село Крушовица водата от придошлата река Скът вече се оттегля, а в горната част на селото се предприемат мерки за обезопасяване и обеззаразяване на наводнените имоти. Предстои да започне отводняване на инфраструктурата и къщите в тази част на селото. В Бяла Слатина, където премина първо приливната вълна по река Скът, водата вече се е оттеглила в нейното корито.

В момента в Мизия работят 15 аварийни екипа на пожарната и полицията и започват да се отводняват мазетата и приземните етажи на наводнените части от града.

Според кмета на общината Виолин Крушовенски бедстващи хора в наводнените квартали на Мизия няма. Евакуираните са настанени в два лагера - на левия бряг на реката в града, в ж.к "Лазар Драганов", и в детската градина в центъра на Мизия. Възстановено е електрическото захранване в тези две точки на града, като по думите на Крушовенски служителите на електроснабдителното дружество са извършили "чудеса от героизъм".

В момента спасителните екипи от военнослужещи, полиция, "Гражданска защита" и служители на общината продължават да обикалят с лодки наводнената част на града. Започнало е описване на срутените от придошлата река постройки, посочи кметът на Мизия.

От общината съобщиха, че имат нужда от химически тоалетни, пакетирана храна и питейна вода.
Спешна помощ за пострадалите осигури АЕЦ „Козлодуй” и Столичната община. Още в почивните дни от атомната централа са изпратили в Мизия техника, готови пакети с храна, камиони с вода и други вещи от първа необходимост, а днес оттам са изпратили вода и храна и в Бяла Слатина, и в бедстващото село Крушовица, които също пострадаха от водите на река Скът.

Стефан Цветков, свещеник в наводнения град, взел участие в спасителните операции, оцени пред БНР, че нивото на водата спада драстично. Според него градът е залят от преливане на язовир, а не само от дъжда. На места в града се вижда да плуват живи риби, сподели той.

Директорът на полицията във Враца Иван Кирилов съобщи, че няма хора в неизвестност. На входа и изхода на Мизия има 20 полицаи. В града също помагат екипи на МВР, включително с разтоварването  на даренията от ТИР-овете и прехвърлянето им във високопроходими камиони, за да достигнат до хората. От тази нощ в града ще дежурят не само полицаи, а и служители на жандармерията заради притесненията на хората за имуществото им.

Кирилов заяви, че в последните три дни е обиколил язовирите в региона и макар да е имало преливащи като този в село Наура, не е имало язовири със скъсани или повредени стени.

От врачанската полиция съобщиха още, че наблюдателни постове продължават да следят и периодично да докладват в кризисния щаб нивото на водата в река Скът, както и ситуацията в населените места по поречието й. Постоянно се следи състоянието на река Сухия Скът, както и на язовирите на територията на областта. Водата от тези водоеми се изпуска през преливниците и няма опасност от пропукване на язовирни стени.

По решение на кризисния щаб наводнената част на Мизия е разделена на шест работни участъка за обхождане и издирване на евентуално пострадали и нуждаещи се от помощ граждани. Към момента е регистриран лек спад на нивото на водата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase