Цветлин Йовчев и Пламен Орешарски в кв. "Аспарухово" по време на потопа. Снимка БТА
fallback

Във Фонда за бедствия и аварии няма пари за нови къщи. Това каза пред Нова телевизия вътрешният министър Цветлин Йовчев по повод щетите от бедствието във Варна и Добрич.

Той обясни, че хората могат да очакват от фонда подпомагане, но едва ли то ще е в такава степен да могат да си покрият абсолютно всички щети. В момента оттам може да се отпусне еднократна помощ за най-пострадалите, заяви Йовчев. Според него отговорност трябва да имат и хората, които да си застраховат къщите.

Министърът обясни, че в момента екипи на Гражданска защита подпомагат местните власти, за да оценят щетите и да бъдат отпуснати помощи. Организацията на възстановителните работи, на доброволческите отряди и разпределението на помощите обаче е изцяло в ръцете на местните власти, посочи той.

Oще по темата
Министърът е убеден, че от първия момент на трагедията държавата е направила всичко, което е трябвало, но каквато и организация да има и каквито ресурси да осигури една държава, винаги има случаи, в които природата е по-силна. „Във Варна имахме бедствие“, категоричен е той.

По думите му последните години са предприети мерки, за да има по-добра организация в такива ситуации. Днес например има повече техника, която е помогнала за по-бърза реакция от страна на държавата.

Той призна, че това не се прави само от неговото правителство, а е резултат на работата от последните години - повишена е способностите за реакция и превенция, има по-добра организация на работата при бедствия.

Като пример за бърза реакция министърът посочи бързото евакуиране на хората от с. Ботево в Добричко в неделя, за да не се случи трагедия при скъсване на язовирната стена.

Според оценката на вътрешния министър в първите часове на потопа във Варна реакцията на местната власт не е била адекватна. Планът е много ясно разписан как се действа в такива ситуации, заяви Йовчев и добави: „Много лесно ми е да кажа, че кметът не си е свършил работата, но той е кмет от една година. Нещата не са правени много години назад”.
 
по думите му в Добрич и Велико Търново нещата са били организирани много добре, но не е имало какво да се направи.
 
„До 2014 година трябва да направим регистър на критичната инфраструктура, до края на 2015 година трябва да се напишат планове”, обясни вътрешният министър.

Йовчев отчете като слабост от страна на властта комуникацията с хората.

„Не успяхме да им кажем по категоричен начин какво могат да очакват през следващите часове. Те очакваха, че веднага ще срещнат някой, който ще им реши проблемите в кратък период от време - това не може да стане, ние нямаме такъв ресурс“, каза Йовчев.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

Анонимен

преди 9 години

И кристарина не даваСамо ни използваБългарка цираЗащо тагава и името й не е българско и не ни съчувства

48

Пари да се търсят

преди 9 години

за нови домове на онези, които цял живот са работили и са плащали данъци.Вечните ***, заради чиито своеволия се случи тази трагедия, да бъдат настанени по запустелите села. Вече предложих това в коментар към друга статия:- Държавата откупува селските къщи от собствениците, които искат да продават. Такива има много.- Настанява там *** и им поставя срок да й върнат парите за тези нови жилища.- Оземлява ги, за да работят и печелят. Ако не щат - съд и ще работят като осъдени длъжници.

47

ОСТАВКА

преди 9 години

А нали имало пари,нали теглихте и имитирахте дълг,нали бяхте "ЕКСПЕРТНО" правителство,нали имахте СОЦИАЛНА политика,нали давахте по 1000 лв за емигрант,нали Орешарски бил успеше примиер......? и кво БАЛОНЪТ СЕ СПУКА.Къде ви е сега социалната политика?Къде ви са експертите?

fallback