Архив: Булфото

Държавата е осигурила 47 милиона лева за дейността на 11 спешни болнични комплекса, които ще заработят от догодина. Това съобщи министърът на здравеопазването при представянето на "Стратегията за спешна медицинска помощ за 2014-2020". Поне 30 на сто от колите на "Спешна помощ" ще бъдат обновени, предаде БНР.

Спешните комплекси ще бъдат в областните болници в Монтана, Плевен, Велико Търново, Шумен, Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково, Пловдив и Благоевград. Те се сформират, за да се поемат по-бързо спешните пациенти с инсулт, с инфаркт, обясни Андреева.

"За животозастрашаващи случаи ще се оказва първа помощ, след това ще бъдат транспортирани до болничните комплекси. Те ще знаят в случаи на спешност къде трябва да отидат. В момента част от забавянето е и в лутането. Извън големите областни градове, в които има университетски болници, искам да ви кажа, че цената на недобрата организация на спешната помощ плащат хората", обясни министърът.

По думите й за София спешните центрове ще бъдат на територията на "Пирогов" и на "Света Анна". Предстои подмяна и на автомобилния парк на спешна помощ.

"Още през следващата година ще бъде подменен може би 50 процента от автомобилите на "Спешна помощ" с апаратура в тях, защото, няма да крия, че в момента повечето от тях са само таксита за спешност. Ще се разшири системата на колцентровете на 112, за да няма забавяне в приемането на обажданията при спешност", добави  тя.

В момента в "Спешна помощ" работят общо над седем хиляди души, като от тях едва 1148 са лекари. От догодина с десет на сто се увеличават заплатите им. Има относителна стабилност във финансирането на системата на здравеопазването, каза още министър Таня Андреева, която отчете 6-месечният период, в който заема поста.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase