Снимка: Булфото
fallback

Въвеждане на разрешителен режим за посещение в района на Седемте Рилски езера в Национален парк Рила – например максимум до 500 души на ден, поискахме в декларация, изпратена до Министъра на околната среда и водите, ние от Сдружение “Зелени инициативи”.

През почивните дни в района се струпва огромен брой посетители, което заплашва крехкото равновесие на уникалната екосистема на планината. Това налага спешни мерки за регулиране на туристопотока.

По данни на управата на парка до 2009 година годишно Седемте Рилски езера са посещавали не повече от 1000 души, а в момента броя им е нараснал над 10 пъти - между 120 и 140 хиляди.

Активисти на сдружението потвърждават данните за заблатяване на езерата, ерозия на склоновете, силно замърсяване следствие на многократно нарасналия брой посетители. Това е причината да настояваме държавата да въведе ограничителен режим. Подобна практика е въведена на много места в света – Мачу Пикчу, Гранд Каньон, Хималаите, водопадите Игуасу, резерват „Кроноцки“ в Камчатка и т.н.

Предлагаме да се създаде експертна група към Министерството, която заедно с представители на НПО да определи допустимите параметри на брой хора, които могат да посещават едновременно района на Седемте рилски езера.

Групата може да обсъди и възможността за въвеждане на посетителски такси, съгласно чл. 77 ал. 1 и 2. от Закона за защитените територии.

Със събраните средства може да се направи необходимото за преодоляването на вече нанесените поражения в района и полагането на повече грижи за бъдещото му опазване.

Вярваме, че всяка добра идея трябва да бъде подложена на обществена дискусия, защото така ще намерим най-добрия начин за нейното осъществяване. Заедно можем да намерим формулата за хармония с планината, за да успеем да я запазим и за поколенията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Българин

преди 10 години

Решение има и то е следното: 1) Входна такса, 2) Изграждане на повдигнати дървени пътеки(скари) където е голям човекопотока, 3) Зони забранени за движение/посещение, 4)Абсолютна забрана и солени глоби за батките с джиповете дето се катерят догоре, 5) Забрана за безразборно пикане навсякъде, и изграждане на необходимите места за естествените нужди. Да вземат *** от МОСВ да идат до Плитвичките езера в Хърватска, да видят как се прави.

26

Българин

преди 10 години

Физическото замърсяване не е най-големият проблем. Дето се вика, хваща се една бригада и за няколко дни всичко е изчистено. Основният проблем е че от големият човекопоток се изравят пътеките, ерозира почвата на много места, и се вдига прах. Този прах заблатява езерата. Фекалиите също са огромен проблем за екосистемата.

25

Николай Фимов

преди 10 години

Твьрдо сьм за пропусквателен режим и с определен дневен лимит. Ходил сьм преди 20 г, ходих и преди 2 .... и за с сьжаление скоро няма да отида. Пример от Испания: Национален парк "Ордеса и Монте Пердидо" - с кола до с. Торла, огромен паркинг, от там на всеки 15 мин. с автобус (срещу заплащане) се навлиза до определено място, откьдето се продьлжава пеша. Дневен лимит 1800 д/дн.

fallback